Egy amerikai startup speciális kijelzőjének köszönhetően akár már jövőre csatasorba állhatnak a minden eddigi módszert lepipáló holografikus látványosságok.

A Szilícium-völgy egyik legígéretesebb új társaságának tűnik a 2017-ben alapított Light Field Lab. A cég eltökélte, hogy az eddig ismert, valamilyen trükköt, korlátozást, illetve segédeszközt igénylő megoldásokat lepipálva olyan rendszert fejleszt, amely tényleg úgy képes megjeleníteni nem létező tárgyakat, előlényeket, hogy azt az emberi szem ugyanúgy érzékelje, mint a körülötte lévő valóságos elemeket.

Valódinak látszó fény

A cég az elmúlt időszakban több technológiai újságírónak is demózta a prototípusmodellek képességeit, és a beszámolók egyöntetűek abban a tekintetben, hogy a vendégek valami olyasmit tapasztaltak, amelyet eddig még sosem életek át. Mindez a SolidLight elnevezésű technológiának köszönhető, amelynek fizikai megtestesülése egy háromrétegű, modulárisan bővíthető, az aktuális igényekre kalibrálható panel.

A szerkezet képes a természetes emberi érzékeléshez idomuló fények kibocsátására, beleértve az objektumokról minden irányba visszaverődő hullámok megteremtését is. Utóbbiak miatt érzékeljük pontosan a környezetünkben lévő tárgyak mélységét, formáját, egymáshoz és a szemlélőhöz viszonyított pozícióját.

Az első réteget, amely többek között fénykibocsátó eszközök sűrű hálózatából áll, a cég "nanorészecske polimernek" nevez. Ennek pontos működését természetesen nem osztották meg a bemutatókon, de az biztos, hogy itt található a komoly feldolgozási teljesítményért felelős elektronika is. A középső réteg egy modulált amplitúdójú sík, amely elektronikai vezérlés segítségével modulálja az alsóbb szinten kibocsátott fényhullámokat. Ahogy az előző, ez a szint is egyedileg szabályozható nanorészecskékből áll. Végül a PhaseGuide elnevezésű optikai réteg következik, amely a vetített objektumok megfelelő fókuszba állítását végzi.

A keret nélküli kijelzőmodulok legkisebb egysége 6x4 hüvelykes. Ennek felületén 16 ezer x 10 ezer pixel helyezkedik el, azaz erre a tenyérnyi területre 160 millió pontot sűrítettek össze. 15 ilyenből alkotható egy nagyjából félméteres oldalhosszúságú négyzet, amiket aztán igény szerint újabb panelekkel lehet egybegyúrni - hasonlóan a ma is használatos LED-falakhoz. A pontos koordinációt és az elemek összehangolása automatikusan történik a rendszerhez fejlesztett szoftvernek köszönhetően.

A kivetített kép pedig szintén különösebb előkészítő munka nélkül átemelhető bármelyik népszerű 3D-s tervezőprogramból (Unity, Unreal, Maya, Blender stb.), a kapott információkat a cég WaveTracer elnevezésű szoftvere valós időben rendereli le. A rendszer még arra is képes, hogy kétdimenziós képekből alkosson térhatást keltő változatot.

Hogy mindez miként működik a gyakorlatban, azzal kapcsolatban érdemes belenézni a CNET alábbi videós beszámolójába.

 

 

Az ilyen jellegű beszámolókat általában azzal szokás zárni, hogy ugyan a technológia nagyon ígéretes, de még sok időnek el kell telni, mire ebből kereskedelmi forgalomban kapható termék lehet. Nos, a Light Field Lab fejlesztése ebből a szempontból is kilóg a sorból, mivel a cég az első körben legyártani tervezett moduljait már most eladta. A hírek szerint jövőre egy meg nem nevezett, de "nagyon nyilvános" helyen fel is állhat majd a rendszer első éles bevetésére.

A pontos hely ugyan még nem ismert, de minden bizonnyal valamelyik nagyobb szórakoztató-központ, esetleg múzeum szeretné egy ilyen világraszóló attrakcióval elkápráztatni a közönséget. Idővel azonban az sem tűnik majd elképzelhetetlennek, hogy a nappalikban is megjelenjen a holografikus varázslat. Utóbbihoz viszont tényleg sokat kell még aludni.

Piaci hírek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.