Szinte tökéletesen lemásolta az ismert bibliai történetet az okostelefonos szektor. A szegmens az iPhone majd az androidos riválisok megjelenésével nagy lendülettel bővült, ám ennek a bőségnek 2017 környékén vége lett. Az IDC mérései alapján az elmúlt hét évben ugyanis csak egyszer nem csökkentek a szállítások (2020-ban, amikor a koronavírus megjelenése nem várt és kivételes lendületet adott az eladásoknak).
Amennyiben az amerikai piackutató nemrégiben kiadott szakértői előrejelzése pontosnak bizonyul, a szektor elérte az árok alját, és az elkövetkező időszakban ha lassan is, de kitartóan felfelé araszolhat. Az IDC idénre például 1,2 milliárd leszállított készülékkel számol, ami 2,8 százalékos éves bővülésnek felel meg. A várakozások szerint ez a néhány százalékosra tehető lendület 2028-ig töretlen lehet.
Az okostelefonos piac alakulása szállított mennyiség és átlagár szempontjából (Forrás: IDC)
A szerény, ám látható mértékű emelkedés mögött a fejlődő piacokban rejlő potenciál mellett két fontos tényezőt említ az elemzés. Az egyik az összecsukható kijelzővel szerelt modellek népszerűsége. Ezek a különleges mobilok egyelőre arányaiban eltörpülnek a teljes szektor forgalmához képest, de a 2024-re jósolt 25 millió darabos volumen 37 százalékos éves növekedésnek felel meg.
A másik, az előzőnél jelentősebb katalizátor a mesterséges intelligencia képességeit gyakorlati funkciók formájában közvetlenül kihasználó mobilok elszaporodása lesz. Az MI-képes telefonok első képviselőit már most is használják (elég csak a Samsung legújabb Galaxy termékcsaládjára gondolni), de az IDC várakozásai szerint ezek kínálata gyors bővülés előtt áll. Idén például már 170 millió ilyen modell találhat gazdára, amivel az MI-képes mobilok az okostelefonos piac 15 százalékát adnák.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak