Még mindig megy a kötélhúzás, hogy lehet-e uniós szinten szabályozni a digitális szolgáltatásokat nyújtó Big Tech cégeket.

Szabályozza a technológiai óriásokat az az ország, amelyben az EU-n belül a székhelyük van. Most épp ezt az álláspontot próbálja átvinni a digitális szolgáltatásokat szabályozó EU-s törvénytervezetnél (DSA – Digital Services Act) Margrethe Vestager, az Európai Bizottság digitális korszakért felelős ügyvezető alelnöke, aki a 2014-ben kezdődött ciklusban a Juncker-bizottság versenyjogi biztosa volt. A Reuters beszámolója szerint Vestager nem támogatná azoknak az országoknak a törekvéseit, melyek valamiféle közös szabályozásban gondolkodnak.

Ez az Európai Bizottság álláspontjában is mutat némi változást. Versenyjogi biztosként maga Vestager is globális, illetve annak hiányában legalább EU-s szintű szabályozást sürgetett. Igaz, akkor elsősorban adózási ügyben szorgalmazta a közös fellépést, elkerülendő a kiskapukat.

Jó irány, de szigorítani kellene

A származási ország elve értelmében lényegében Írország lenne felelős azért, hogy az uniós jogrenddel összhangban szabályozza az Apple, az Alphabet/Google és a Facebook (meg még egy sor cég, például a valamiért ritkábban emlegetett Microsoft) Unión belüli tevékenységét, míg az Amazon felügyelete Luxemburg feladata lenne.

Osztja Vestager álláspontját a dánok szociáldemokrata EU-s képviselője, Christel Schaldemose is, aki a Belső Piaci és Fogyasztóvédelmi Bizottság tagjaként a DSA előadója az Európai Parlamentben. A képviselő viszont továbbmenne Vestagernél a keretek szigorításában. Mint a Reutersnek mondta, fontos lenne EU-s szinten betiltani bizonyos célzott reklámokat.

Javaslatra szerint tilos lenne olyan reklámozási módszereket használni, melyek például a Facebookon való viselkedésünk elemzésére épülnek. Ugyanakkor a klasszikus kereskedelmi hirdetések mellett Schaldemose az egyszerűbb, tevékenységkövetésen alapuló hirdetéseket is elfogadhatónak tartja; például ha egy online felületen az alapján jelenítenek meg cipőhirdetéseket, mert ilyen témájú (online cipőbolt, cipővásárlási tanácsadó cikkek stb.) oldalakat látogatunk meg.

Schaldemoe optimista a DSA jövőjével kapcsolatban. Szerinte még két hónapra lehet szükség a tervezet véglegesítéséhez, jövőre pedig kezdődhet a hatályba lépés előtti egyeztetés a tagállamokkal.

Főleg a franciáknak nem tetszik

Franciaországgal az élen néhány tagállam viszont a Big Tech vállalatoknál kiterjesztené a szabályozási jogokat. Szerintük ugyanis lassítaná a döntéshozatalt, ha lényegében két tagállamra nehezedne egy EU-s direktíva végrehajtásának teljes terhe.

A francia álláspontot erősíti egy a GDPR végrehajtásával és eredményeivel kapcsolatos tavaly nyári EB-jelentés is. A jelentés szerint az adatvédelmi rendelet elérte a célját, de sok esetben lassítja a folyamatokat, hogy az ír és luxemburgi adatvédelmi hatóságokra a Big Techek miatt túl nagy teher hárul, mivel sok határon átnyúló ügy csapódik le náluk.

Piaci hírek

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.