Olyan EU-s tervezet készül a digitális szolgáltatások szabályozására, ami ezt a lehetőséget is számba veszi.

December elején mutatja be az Európai Bizottság a Thierry Breton belső piacokért felelős uniós biztos és a Bizottság versenypolitikáért felelős alelnöke, Margrethe Vestager által jegyzett Digital Services Act (DSA) néven emlegetett EU-s törvénytervezetet. A digitális szolgáltatásokat szabályozó új javaslat mindenekelőtt a nagy amerikai szolgáltatók (Google, Apple, Amazon, Facebook stb.) működését szeretné mederbe terelni. Ebbe sokan előre belelátták, hogy a Bizottság felmelegít a pár éve felmerült cégfeldarabolási ötletet is.

Erre némileg ráerősített az a múlt csütörtöki megbeszélés is, amit az Alphabet vezére, Sundar Pichai folytatott Thierry Bretonnal. A biztos arról beszélt, hogy jelenleg vadnyugati állapotok uralkodnak a digitális szolgáltatások terén, aminek véget kell vetni. A DSA behozna egy sor szigorú, új működési kritériumot azoknak a vállalatoknak, melyek piaci dominanciát építettek ki például az internetes keresők vagy a digitális hirdetések piacán.

A rendelettervezet egyrészt ennek a dominanciának a visszaszorítására tenne kísérletet, másrészt előírná, hogy (némileg a PSD2-re hajazó módon) ezeknek a domináns piaci szereplőknek bizonyos adataikat meg kelljen nyitniuk a versenytársaik és az illetékes hatóságok felé. Breton szerint azt az elvet kell követni, hogy az offline és az online világban érvényes szabályok összhangban legyenek, ami az egyikben érvényes, annak a másikban is érvényesnek kell lennie.

A szabályszegők kitilthatók lennének az EU piacáról

Breton a hétvégén a Welt am Sonntagnak adott interjújában próbálta helyre tenni azokat a téves interpretációkat, melyek a tervezettel kapcsolatban napvilágot láttak. A biztos állította: az Európai Bizottság nem foglalkozik olyan tervekkel, melyek célja a Google vagy a Facebook feldarabolása.

A december elejére várható tervezetben szigorú szabályok lesznek, de csak olyan szabályozásnak van értelme, amit végre is lehet hajtani. A Google-nak, az Amazonnak, a Facebooknak és a hozzájuk hasonló vállalatoknak azonban a korábbinál jóval szigorúbb, visszatartó erejű szankciókkal kell számolniuk, különösen akkor, ha ismétlődően vagy tartósan megsértik az európai törvényeket.

A Bizottság még dolgozik a lehetséges szankciók kialakításán. Mint Breton mondta, az Unió arzenálja a bírság kiszabásától a törvényt sértő vállalatoknak vagy egyes szolgáltatásaiknak az egységes piacról történő kitiltásáig terjedhet.

A Google sem ül ölbe tett kézzel

Mindeközben persze Pichaiék sem ülnek a babérjaikon. A Reuters október végén számolt be arról a Google-től kiszivárgott dokumentumról, amely a vállalat 60 napos stratégiáját fogalmazza meg az uniós intézkedések ellensúlyozására. A Google elsősorban abban bízhat, hogy az Unióból is szerez szövetségeseket. Vannak ugyanis olyan európai cégek, melyek attól félnek, hogy az ő üzleti modelljüket is hátrányosan befolyásolja majd a DSA.

A kiszivárgott dokumentum szerint a Google azt akarja elérni, hogy a tervezetből kikerüljön minden "ésszerűtlen korlátozás", ami hátrányosan befolyásolja a vállalat üzleti modelljét, és rontja a termékeinek javítására vagy új funkciók/szolgáltatások bevezetésére való képességét. A lehetséges eszköztár a diplomáciai nyomásgyakorlástól (a DSA a transzatlanti kapcsolatok romlását hozhatja) az Európai Bizottságon belül megfogalmazott kételyek erősítésén (a DSA veszélyezteti a versenybiztos mozgásterét) át a hasonló európai vállalatokkal (Trivago, Booking.com, REWE csoport stb.) való együttműködésig terjed. Emellett az üzleti és magánfelhasználókat is meg kell győzni azzal, hogy megmutatják számukra: ez nekik is pénzbe fog kerülni.

A Google elismerte a dokumentum hitelességét. A vállalat kormányzati ügyekért felelős alelnöke azzal magyarázta a tervet a Reutersnek, hogy a DSA minden globális technológiai vállalatot akadályoz abban, hogy kiszolgálja az európai felhasználók és vállalkozások növekvő igényeit.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.