Meglehetősen vicces látványt nyújt az az interaktív legénységtámogató robot, amelyet pár órával ezelőtt indított el a NASA, hogy a tervek szerint hétfőn elfoglalja helyét a Nemzetközi Űrállomáson. A termetesebb labdának kinéző gépi segéderővel komoly feladatoknál szeretnének segítséget adni az asztronautáknak.
A két lábon járó lebegő enciklopédia
A Crew Interactive Mobile Companion, vagy röviden CIMON testét és fizikai irányítását az Airbus fejlesztése adja, míg a mesterséges intelligenciával támogatott számítástechnikai hátteret az IBM-től kapja. A projekt mögött áll még a német űrügynökség is, így nem meglepő, hogy az első asztronauta, aki élesben kipróbálhatja az eszközt, az a német Alexander Gerst lesz.
A 32 centi átmérőjű, nagyjából 5 kilós szerkezet képes javítási útmutatók, grafikus segédanyagok kivetítésére, de egyfajta két lábon járó adatbázisként, sőt szociális problémamegoldóként is számítanak rá. Ahogy a fenti videóban is elmagyarázza a fejlesztés vezetője, egy több évig tartó Mars-expedíciónál óhatatlanul felmerülnek konfliktusok, megoldandó problémák a csapattagok között, és remélik, hogy CIMON a maga 8 hüvelykes képernyőjével ezeket is képes lehet elsimítani.
Előbb a szórakozás, aztán a munka
Amint a teljesen hangvezérelt eszköz a jövő hét elején eléri az űrbázist, megkezdődhet a kipróbálása a gyakorlatban is. Persze első körben nem létfontosságú feladatok jönnek, hanem egy sor teszt, ami többek között magában foglal egy Rubik kockával végzett gyakorlatot. A német űrhajós hangjára betanított CIMON segítségével ezen kívül egy egészségügyi beavatkozást is szeretnének elvégezni, amelyben a robotot repülő kameraként vetik be.
A tesztek sikerétől függ, hogy a jövőben ellepik-e a mesterséges intelligenciával támogatott eszközök az űrhajókat és -állomásokat, vagy esetleg kiderül, hogy több problémát okoznak a lábatlankodásukkal, mint amekkora segítséget jelentenek a mindennapi munka során.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak