Az egyéves határidő lejártához közeledve nagyon úgy tűnik, hogy az Európai Unió döntéshozóinak kötelezően foglalkozniuk kell az online játékok támogatásával és hozzáférésével kapcsolatos kiadói gyakorlattal. A tavaly nyáron Stop Killing Games (magyar változatban: Mentsük meg a videójátékokat) néven indított polgári petícióhoz ugyanis már 1,25 millió állampolgár csatlakozott. A cél egyébként a közelgő határidőig 1,4 millió szignó begyűjtése, mivel így az érvénytelen szavazatok kiszűrése után is szinte garantált lenne a szükséges 1 milliós szint elérése.
A tiltakozó akciót Ross Scott, egy népszerű videójátékos YouTube-csatorna tulajdonosa indította el azt követően, hogy az Ubisoft 2024 tavaszán teljesen leállította a kizárólag online játszható The Crew támogatását. Ez praktikusan azzal járt, hogy a játékot korábban megvásárló és így teljesen jogosan birtokló felhasználók képtelenek voltak használni a terméket. A Ubisoft viszont a Stop Killing Games megalapítását követő napokban még erre is rá tudott tenni egy lapáttal azzal, hogy rendszerében nemes egyszerűséggel visszavonta a játékosok licencét, azaz már nemcsak játszani nem lehetett a programmal, de már letölteni sem engedte a cég.
Mivel a The Crew esete korántsem az első, és várhatóan nem is az utolsó volt, a játékosok elhatározták, hogy civil kezdeményezés keretében gyakorolnak nyomást a szabályozó hatóságokra. Az európai petíció mellett az USA-ban, Kanadában, az Egyesült Királyságban és Ausztráliában is igyekeztek felhívni az illetékesek figyelmét a problémára.
A még július végéig aláírható EU-s petíció szövege szerint a kezdeményezés célja, hogy megakadályozzák a kiadókat abban, hogy távolról deaktiválják a videójátékokat anélkül, hogy lehetőséget biztosítanának arra, hogy a játékok az ő beavatkozásuk nélkül is játszhatóak maradjanak.
A sikeres polgári kezdeményezéshez összesen egymillió támogató aláírást kell összegyűjteni legalább hét uniós országból egy év alatt, miközben az egyes országokban összegyűjtött támogató nyilatkozatok számának el kell érnie az adott országra vonatkozó küszöbértéket is. Magyarországon ez a szám 14 805, ám ezt már bőven teljesítette a kezdeményezés, hiszen 25 ezer közelében jár a hazai számláló.
Maguktól nehezen változnak
A kiadók mindenesetre első körben igyekeztek magukról lerázni a kérdést. Az iparági szereplőket tömörítő Video Games Europe például a költségek miatt tartja megoldhatatlannak, hogy az online játékokat a kiadók a végtelenségig aktív állapotban tartsák.
Erre reagálva azonban Scott egy videóban kifejtette, hogy a petícióval nem is ezt szeretnék elérni. Bőven megelégednének azzal, ha a fejlesztők biztosítanák, hogy a játékok a hivatalos támogatás befejezése után is elérhetők maradjanak. Erre példa a Tribes nevű játék, amely 21 évvel a hivatalos leállását követően is vígan játszható, köszönhetően a játékosok által üzemeltetett privát szervereknek. Más kérdés, hogy a kiadói érdekvédelmi szervezet szerint ez nem egy jó megoldás, mivel a felhasználók így adatvédelmi és egyéb biztonsági kockázatoknak vannak kitéve.
Ugyan a petíció aláírásgyűjtési periódusa még le sem zárult, de azért némi hatása már most is látszik a kezdeményezésnek. Talán az egyre tekintélyesebbre duzzadó támogatói kör is közrejátszott például abban, hogy a Ubisoft ígéretett tett arra, hogy a The Crew 2 és a The Crew Motorfest játékokhoz offline hozzáférést biztosít majd azok támogatásának lejártakor.
Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata
Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak