Gyakorlatilag az MI-modellek fejlesztői felé intézett nyílt hadüzenetként értelmezhető a Cloudflare júliustól élesedő új rendszere, amely alapesetben teljesen kitiltja a honlapokon található adatok begyűjtését végző botokat. A kifejezetten a mesterséges intelligencia "táplálására" szolgáló automatizált crawlerek az elmúlt években hatalmas feszültségforrásként szolgáltak, mivel a tartalomelőállító kiadók és a nagy internetes platformok üzemeltetői is azzal vádolták az MI-fejlesztőket, hogy olyasmiből csinálnak üzletet, amihez nem lenne joguk.
A jelentős internetes infrastruktúra-szolgáltatónak számító Cloudflare szerint azért van szükség a váltásra, mert a világháló korábbi, keresőmotorokra épülő működési struktúrája sem működik többé. Ebben a rendszerben a minőségi tartalom előállítója legalább a keresőből érkező látogatókból megpróbálhatott értéket (=pénzt) teremteni.
Ma viszont már egyre gyakoribb, hogy a felhasználók át se kattintanak az eredeti forrásra, hiszen az MI-crawlerek által innen-onnan összeszedett összefoglaló elégségesnek bizonyul kíváncsiságuk csillapítására. Így viszont a tartalom tényleges előállítói sem bevételhez, sem látogatói forgalomhoz nem jutnak, ami hosszabb távon az egyedi internetes anyagok beszűkülésével veszélyeztet.
Kaparás belépő díj ellenében
A Cloudflare ugyanakkor nem zárja be teljesen a kaput: ügyfeleinek ugyanis lehetőségük lesz a robotokat kategorizálni, és akár látogatás alapon számolt díjat is szedhetnek a crawlerek üzemeltetőitől. Az abszolút újdonságnak tekinthető Pay Per Crawl rendszer technikai működtetését a Cloudflare vállalja magára, beleértve az azonosítást és a mikrotranzakciók automatikus lebonyolítását is.
A bevezetéssel kapcsolatban tett nyilatkozatok alapján elmondható, hogy az új szolgáltatás deklarált célja egy olyan fenntartható internetes adatgazdaság kialakítása, ahol az MI-cégek nem potyázóként élősködnek a nyílt interneten, hanem tisztességes kompenzációt biztosítva támogatják a minőségi, egyedi tartalom előállítóit.
A kezdeményezés bejelentéséhez természetesen nem volt nehéz támogató partnereket toborozni a magukat megkárosítva érző tartalomszolgáltatók és médiavállalkozások közül. A sajtóközlemény megemlíti többek között az Associated Press, a Condé Nast, a Reddit, a Pinterest nevét, de a hosszú listán ott van például a Gannett és a Ziff Davis is.
Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata
Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak