A kínai fejlesztők hozzájárulása folyamatosan bővült az open source projektekhez, miközben nyugaton nem volt tapasztalható érdemi növekedés.

Kína az elmúlt években a globális nyílt forráskódú közösség kulcsszereplőjévé vált, miután 2015 és 2024 között a kínai fejlesztők hozzájárulása több mint tízszeresére nőtt az open source projektekhez. A pekingi éve Open Atom Open-Source Ecosystem konferencián ismertetett adatok szerint tavaly már több mint 2,2 millió aktív nyílt forrású fejlesztő dolgozott Kínában, ezzel pedig már megelőznek minden más régiót a közreműködői kör létszámában – számolt be róla a South China Morning Post.

Összehasonlításként, India mintegy 2 millió aktív szakembert jegyez, így ez a két ország kulcsfontosságú motorja a globális nyílt forráskódú ökoszisztémának. Az OSS Compass becslései alapján ráadásul a piac fejlődése egyre inkább kelet felé tolódik: az Európai Unióban 1,9 millió, az Egyesült Államokban pedig 1,7 millió aktív nyílt forráskódú fejlesztőről tudnak, de amíg Kína hozzájárulása folyamatosan növekszik, addig az USA-ban lényegében megállt a létszám bővülése ugyanebben a tízéves időszakban.

Alájuk teszik, amire szükségük lehet

Az iparági szakértők az MI-fejlesztői platformokon tapasztalható aktivitáson túl kiemelik az olyan kínai projektek széles körű elterjedését, mint amilyenek például a DeepSeek és a Moonshot AI mesterségesintelligencia-modelljei vagy az Alibaba Qwen modellcsaládja. Utóbbi a lap szerint ma már a világ legnagyobb nyílt forráskódú mesterségesintelligencia-ökoszisztémája, ami a származtatott modellek százezres nagyságrendjét tekintve meghaladta a Meta Llama családjának elterjedtségét is.

Mindebben meghatározónak tartják, hogy a Kínában elengedhetetlen állami jóváhagyás mellett a helyi önkormányzatok és egyetemek is összehangolt erőfeszítésekkel járulnak hozzá a nyílt forrású ágazat fellendítéséhez. Ez elsősorban a szükséges infrastruktúra és kommunikációs platformok kiépítését jelenti, miközben a vállalkozások, az open source közösség és a helyi oktatási intézmények bevonásával a központi kormányzat is segíti a tehetséggondozást – olvasható az SCMP szerdai beszámolójában.

Közösség & HR

Önsegítő csoportja már van, de más segítsége még nincs az MI-pszichózisban szenvedőknek

Egyre nyilvánvalóbb, hogy a mesterséges intelligenciával hajtott, emberszerű viselkedésre tanított chatbotok milyen mentális problémákat okozhatnak a felhasználóiknak, akik legfeljebb egymásra számíthatnak, ha komolyra fordul a dolog.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.