Egy friss kutatás szerint az emberi orvosokat még nehezen helyettesíthetnék az MI-modellek, de a betegek közé könnyen beállhatnak majd.
Hirdetés
 

Az megszokott dolognak számít, hogy a mesterségesintelligencia-rendszerek időnként bután viselkednek, de a The BMJ tudományos folyóiratban közölt cikk szerint az életkorukkal összefüggésben is az enyhe kognitív károsodás egyértelmű jeleit mutatják, hasonlóan az emberekre jellemző demenciához. A szerzők megállapítják, hogy a csúcstechnológiát képviselő MI-modellek már általános célú és speciális feladatokat is képesek sikeresen végrehajtani egyszerű szövegalapú interakciók segítségével, ami nagyon izgalmasnak tűnik az orvosi alkalmazásokban és más tudományterületeken is, de a szélsőséges várakozások mellett fontos lenne tisztázni a nagy nyelvi modellek pontosságának korlátait és a meglévő munkafolyamatokba való integrálásának nehézségeit is.

Így természetesen a kutatás célja sem a mesterséges intelligencia pontos ideggyógyászati diagnózisa volt, hanem annak azoknak a kutatási eredményeknek az árnyalása, amelyek szerint a technológia már elég kompetens az orvosi diagnosztikai eszközként való felhasználásra. A cikkben ismertetett eredmények legalábbis megkérdőjelezik, hogy a mesterséges intelligencia hamarosan felválthatná az emberi orvosokat: a vezető MI-chatbotoknál tapasztalt kognitív károsodás a tudósok szerint ezen a területen is befolyásolhatja megbízhatóságukat, nem beszélve a betegek bizalmának elvesztéséről, amit egyébként is meghatározó tényezőnek tartanak az MI-alkalmazások sikerében.

Jobban illenek a váróterembe, mint a rendelőbe

Ahogy írják, a félretájékoztatás kockázatának és a félretájékoztatás megelőzésére szolgáló biztosítékok felmérésén túl még senkinek sem jutott eszébe, hogy ha MI-eszközöket használ a demencia kialakulásának meghatározására, akkor magát a mesterséges intelligenciát is megvizsgálja az ilyen jellegű mentális hanyatlás jelei után kutatva. Márpedig a tanulmány alapján nemcsak léteznek ezek a jelek, hanem az emberekhez hasonlóan idővel egyre kifejezettebbé válnak, mivel a régebbi nagy nyelvi modellek teljesítettek a leggyengébben a demencia korai jeleinek kimutatására szolgáló Montreal Cognitive Assessment (MoCA) teszt során, élükön a Gemini 1.0 és 1.5 modellekkel.

Igaz, hogy az MI-chatbotok kiválóan szerepeltek a legtöbb feladattípusban, de voltak olyan területek is, ahol komoly nehézségekbe ütköztek: ilyenek például az úgynevezett Trail Making tesztek, a meghatározott időpontokat mutató órák rajzolása vagy a rövid szósorozatok felidézése. Bár az ilyesmi nem határozza meg általánosságban a modellek képességeit, elég nyilvánvaló, hogy miért lehet problémás az orvosi alkalmazásokban végzett információfeldolgozásban. A megvizsgált MI-chatbotok emellett az empátia riasztó hiányát mutatták, amire a frontotemporális demencia jellegzetes tüneteként hivatkoznak – bár a gépi intelligencia eleve közömbös a saját kimeneteit illetően, valószínűleg senki sem szeretné, hogy az orvosa egy gyakorló pszichopata legyen.

Mindez felveti az MI antropomorfizálásának kérdését is: az MI-iparág mindent megtesz, hogy tudatos entitásként tekintsünk a mesterséges intelligenciára, miközben a kutatók maguk is felhívják a figyelmet az emberi agy és a nagy nyelvi modellek működése közötti lényeges különbségekre. Mostani eredményeik alapján mindenesetre azt feltételezik, hogy ha a neurológusokat nem is váltja fel egyhamar a mesterséges intelligencia, az MI-modellek kognitív károsodásai arra utalnak, hogy az új virtuális betegek és betegségek megjelenésével azért számolnunk kell.

Cloud & big data

Egy kínai MI-startup felforgathatta a globális technológiai szektort

Olyan nagy nyelvi modellt találtak ki, ami minden eddiginél hatékonyabban gazdálkodik az erőforrásokkal.
 
A szoftveresen definiált WAN egyik fontos üzenete, hogy a biztonság és a hálózatmenedzsment magasabb fokú integrációjával jelentősen növelhető egy szervezet kiberbiztonsági szintje.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.