Linuxra már elérhetővé vált az Oracle népszerű adatbázis-kezelőjének legfrissebb verziója. A 12.2.0.1 verziót követően bevezetett kiadási ciklus és elnevezés alapján alapján az új verziók évente jönnek, az elnevezés pedig a kiadás évének utolsó két számjegyét veszi fel. A 19c (a korábbi elnevezés szerint 12.2.0.3) úgynevezett LTS verzió, azaz a gyártó négy évig biztosít hózzá Premier Supportot és további három évig Extended Supportot. (Ezzel szemben a 18c-hez a 19c megjelenését követő egy évig, azaz 2020. április 25-ig érhető el Premier Support, Extended Support pedig egyáltalán nem vásárolható.)
A felhős verzió az elsődleges
A 19c sok új kényelmi funkciót hozott a felhasználók számára, köztük például az automatikus indexálás lehetőségét. Az újdonságok azonban on-premise már nem érhetők el, csak a felhőben. Ez azonban sokak számára megkérdőjelezheti az új verzió hasznosságát.
A hasznos újdonságok felhős változatra korlátozása mellett azonban más kellemetlen meglepetés is érheti az adatbázis használóit. Az egyik, hogy kivezették az adatbázisok közötti kommunikációt segítő Streams funkciót. A másik, hogy az Oracle tovább szűkítette a Database termékcsalád "mostoha" gyermekének, a Standard Edition 2 (SE2)-nek a funkcionalitását.
Az egyik érzékeny pont az lehet, hogy a 19c-től kezdődően az SE2-ben nem használható sem a Real Application Clusters (RAC), sem a RAC One Node. Tehát ha valaki úgy dönt, hogy az adatbázis 19c verziójára frissít két lehetősége marad: vagy lemond a RAC használatáról, vagy a jóval drágább Enterprise Editionre vált.
Dr. Hegedüs Tamás
A szerző jogász, az IPR-Insights Hungary licencelési tanácsadója.
Ha utóbbi lehetőség mellett dönt még még egy dologgal kell számolnia: az Enterprise Edition licenc önmagában csak azt engedélyezi, hogy a felhasználó külön vásároljon RAC-ot. Egy DBSE2 licenc, ami 1 processzorfoglalatot fed le jelenleg 17.500 dollár, Egy Enterprise Edition licenc RAC licenccel együtt már 47500 + 23000 = 70500 dollár, amiért csak egy faktorált processzormagot licenceltünk. Ennek fényében legalább 402 százalékos (!) áremelkedéssel kell számolni.
Kivezetik az SE2-t?
Az új verzió kiadásának módja, tudniillik hogy az új funkciókat már csak felhőből lehet elérni, beleillik az Oracle-nek abba a törekvésébe, hogy ügyfeleit minél gyorsabban szeretné becsábítani a felhőjébe. Ebben nincs semmi újdonság, a vállalat évek óta hangoztatja, hogy ezen dolgozik. Az adatbázisa terén például már 2016-ban megtörtént a látványos fordulat: 12c Release 2-nek előbb jelent meg a felhős, mint az on-premise változata.
A Database SE2 háza táján történtő fejlemények pedig, különösen a korábbi korlátozások – például a maximum processzorfoglalatok csökkentése – fényében arra lehet következtetni, hogy az Oracle hosszabb távon szeretné kivezetni a Standard Edition 2-t.
Összességében tehát a jelenleg SE2 kiadással RAC-ot használó vállalatoknak ezeket a forgatókönyveket is meg kell vizsgálniuk, amikor a 19c-re történő frissítésről döntenek.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak