A szakértő szerint az új kiadás néhány jellemzője az Oracle Database SE2 kivezetésére is utalhat. Dr. Hegedüs Tamás (IPR-Insights) véleménye.

Linuxra már elérhetővé vált az Oracle népszerű adatbázis-kezelőjének legfrissebb verziója. A 12.2.0.1 verziót követően bevezetett kiadási ciklus és elnevezés alapján alapján az új verziók évente jönnek, az elnevezés pedig a kiadás évének utolsó két számjegyét veszi fel. A 19c (a korábbi elnevezés szerint 12.2.0.3) úgynevezett LTS verzió, azaz a gyártó négy évig biztosít hózzá Premier Supportot és további három évig Extended Supportot. (Ezzel szemben a 18c-hez a 19c megjelenését követő egy évig, azaz 2020. április 25-ig érhető el Premier Support, Extended Support pedig egyáltalán nem vásárolható.)

A felhős verzió az elsődleges

A 19c sok új kényelmi funkciót hozott a felhasználók számára, köztük például az automatikus indexálás lehetőségét. Az újdonságok azonban on-premise már nem érhetők el, csak a felhőben. Ez azonban sokak számára megkérdőjelezheti az új verzió hasznosságát.

A hasznos újdonságok felhős változatra korlátozása mellett azonban más kellemetlen meglepetés is érheti az adatbázis használóit. Az egyik, hogy kivezették az adatbázisok közötti kommunikációt segítő Streams funkciót. A másik, hogy az Oracle tovább szűkítette a Database termékcsalád "mostoha" gyermekének, a Standard Edition 2 (SE2)-nek a funkcionalitását.

Az egyik érzékeny pont az lehet, hogy a 19c-től kezdődően az SE2-ben nem használható sem a Real Application Clusters (RAC), sem a RAC One Node. Tehát ha valaki úgy dönt, hogy az adatbázis 19c verziójára frissít két lehetősége marad: vagy lemond a RAC használatáról,  vagy a jóval drágább Enterprise Editionre vált.

Dr. Hegedüs Tamás

A szerző jogász, az IPR-Insights Hungary licencelési tanácsadója.

Ha utóbbi lehetőség mellett dönt még még egy dologgal kell számolnia: az Enterprise Edition licenc önmagában csak azt engedélyezi, hogy a felhasználó külön vásároljon RAC-ot. Egy DBSE2 licenc, ami 1 processzorfoglalatot fed le jelenleg 17.500 dollár, Egy Enterprise Edition licenc RAC licenccel együtt már 47500 + 23000 = 70500 dollár, amiért csak egy faktorált processzormagot licenceltünk. Ennek fényében legalább 402 százalékos (!) áremelkedéssel kell számolni.

Kivezetik az SE2-t?

Az új verzió kiadásának módja, tudniillik hogy az új funkciókat már csak felhőből lehet elérni, beleillik az Oracle-nek abba a törekvésébe, hogy ügyfeleit minél gyorsabban szeretné becsábítani a felhőjébe. Ebben nincs semmi újdonság, a vállalat évek óta hangoztatja, hogy ezen dolgozik. Az adatbázisa terén például már 2016-ban megtörtént a látványos fordulat: 12c Release 2-nek előbb jelent meg a felhős, mint az on-premise változata.

A Database SE2 háza táján történtő fejlemények pedig, különösen a korábbi korlátozások – például a maximum processzorfoglalatok csökkentése – fényében arra lehet következtetni, hogy az Oracle hosszabb távon szeretné kivezetni a Standard Edition 2-t.

Összességében tehát a jelenleg SE2 kiadással RAC-ot használó vállalatoknak ezeket a forgatókönyveket is meg kell vizsgálniuk, amikor a 19c-re történő frissítésről döntenek.

Cloud & big data

A Salesforce, a mesterséges intelligencia és Donald Trump

Bármely amerikai cég bármit fejleszt, szinte biztosan előkerül a mesterséges intelligencia és a leendő amerikai elnök neve. Utóbbival kapcsolatban a Salesforce vezetője némi kapszaicint is kevert egy nyilatkozatába.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.