Linuxra már elérhetővé vált az Oracle népszerű adatbázis-kezelőjének legfrissebb verziója. A 12.2.0.1 verziót követően bevezetett kiadási ciklus és elnevezés alapján alapján az új verziók évente jönnek, az elnevezés pedig a kiadás évének utolsó két számjegyét veszi fel. A 19c (a korábbi elnevezés szerint 12.2.0.3) úgynevezett LTS verzió, azaz a gyártó négy évig biztosít hózzá Premier Supportot és további három évig Extended Supportot. (Ezzel szemben a 18c-hez a 19c megjelenését követő egy évig, azaz 2020. április 25-ig érhető el Premier Support, Extended Support pedig egyáltalán nem vásárolható.)
A felhős verzió az elsődleges
A 19c sok új kényelmi funkciót hozott a felhasználók számára, köztük például az automatikus indexálás lehetőségét. Az újdonságok azonban on-premise már nem érhetők el, csak a felhőben. Ez azonban sokak számára megkérdőjelezheti az új verzió hasznosságát.
A hasznos újdonságok felhős változatra korlátozása mellett azonban más kellemetlen meglepetés is érheti az adatbázis használóit. Az egyik, hogy kivezették az adatbázisok közötti kommunikációt segítő Streams funkciót. A másik, hogy az Oracle tovább szűkítette a Database termékcsalád "mostoha" gyermekének, a Standard Edition 2 (SE2)-nek a funkcionalitását.
Az egyik érzékeny pont az lehet, hogy a 19c-től kezdődően az SE2-ben nem használható sem a Real Application Clusters (RAC), sem a RAC One Node. Tehát ha valaki úgy dönt, hogy az adatbázis 19c verziójára frissít két lehetősége marad: vagy lemond a RAC használatáról, vagy a jóval drágább Enterprise Editionre vált.
Dr. Hegedüs Tamás
A szerző jogász, az IPR-Insights Hungary licencelési tanácsadója.
Ha utóbbi lehetőség mellett dönt még még egy dologgal kell számolnia: az Enterprise Edition licenc önmagában csak azt engedélyezi, hogy a felhasználó külön vásároljon RAC-ot. Egy DBSE2 licenc, ami 1 processzorfoglalatot fed le jelenleg 17.500 dollár, Egy Enterprise Edition licenc RAC licenccel együtt már 47500 + 23000 = 70500 dollár, amiért csak egy faktorált processzormagot licenceltünk. Ennek fényében legalább 402 százalékos (!) áremelkedéssel kell számolni.
Kivezetik az SE2-t?
Az új verzió kiadásának módja, tudniillik hogy az új funkciókat már csak felhőből lehet elérni, beleillik az Oracle-nek abba a törekvésébe, hogy ügyfeleit minél gyorsabban szeretné becsábítani a felhőjébe. Ebben nincs semmi újdonság, a vállalat évek óta hangoztatja, hogy ezen dolgozik. Az adatbázisa terén például már 2016-ban megtörtént a látványos fordulat: 12c Release 2-nek előbb jelent meg a felhős, mint az on-premise változata.
A Database SE2 háza táján történtő fejlemények pedig, különösen a korábbi korlátozások – például a maximum processzorfoglalatok csökkentése – fényében arra lehet következtetni, hogy az Oracle hosszabb távon szeretné kivezetni a Standard Edition 2-t.
Összességében tehát a jelenleg SE2 kiadással RAC-ot használó vállalatoknak ezeket a forgatókönyveket is meg kell vizsgálniuk, amikor a 19c-re történő frissítésről döntenek.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak