Október végén Enterprise Server, a napokban pedig az openSUSE új verziójának örülhettek a SUSE-használók.

Egymás után jelent meg a SUSE Linux két változatának, az Enterprise Servernek és az openSUSE-nak az új verziója. Az előző fő verziót öt év után leváltó Enterprise Server 12 legfőbb erényének azt tartja a SUSE, hogy az új fejlesztései hatékony támogatást nyújt az állásidő minimalizálására.

Moduláris felépítéssel az üzembiztonságért

A rendelkezésre állás maximalizálására szolgál többek között a High Availability Extension, amely védi az adatok integritását és csökkenti a szolgáltatások nem tervezett állásidejét. A Geo Clustering for SUSE Linux Enterprise High Availability Extension pedig távolságtól függetlenül magas rendelkezésre állású fürtözést tesz lehetővé a szervezetek adatközpontjai között, így a szolgáltatások elérhetősége fizikai és virtuális, illetve helyi és globális szinten is javul.

Az új Enterprise Serverben jelent meg kGraft technológia – az Oracle-höz került ksplice helyett –, amely lehetővé teszi a rendszer leállítása és újraindítása nélküli a kernelfrissítések és más hibajavítások telepítését. Előnye, hogy lényegében egy kernelmodul, aminek használata nem igényel a rendszer szintjén nagyobb változtatásokat.

A váratlan problémákat lehet orvosolni a System Rollback funkcióval, amellyel a rendszer korábbi, még jól működő állapotát lehet visszaállítani. Megújult YaST rendszerfelügyeleti eszköz és a hálózatok konfigurálását megkönnyítő Wicked program, valamint az új Enterprise Server része lett a KIWI rendszerképkezelő szolgáltatás.

Az új verzióba belekerült a Virtual Machine Driver Pack legújabb kiadása, amely a Windows virtuális gépek teljesítményét javítja a Linux hostokon. A VMDP már a Windows Server 2012 R2 és Windows 8.1 kiadásokat is támogatja.

Az Enterprise Serverrel egy időben frissült a SUSE Linux Enterprise Desktop is, amely magában foglal minden szükséges funkciót a hatékony irodai munkához. A desktop változat új eleme a SUSE Linux Enterprise Workstation Extension, amely révén a szervezetek teljes értékű fejlesztői vagy rendszergazdai munkaállomásként használják a SUSE Linux Enterprise Server rendszereket.

Az Enterprise 12 termékcsaládhoz igazítva a vállalat frissítette SUSE Customer Center ügyfélportált is, amely egyszerűbbé teszi az ügyfeleknek az előfizetések kezelését, a frissítések és hibajavítások elérését, de segíti a kommunikációt is az ügyfélszolgálattal.

A SUSE Linux Enterprise Server előfizetéses konstrukcióban használható. Kétsocketes x86 szerverre terméktámogatás nélkül 290 euróba kerül évente, teljes terméktámogatással pedig 1250 euró. POWER és Itanium gépeken socketenként és évente 620, illetve 830 euró az ár.

Új openSUSE, ahogy a menetrendben meg volt írva

A 13.2-es openSUSE – letölthető egy kattintásnyira – már az augusztus elején megjelent 3.16-os kernelre épül. A felületet alaposan átszabták, modernebb, áttekinthetőbb lett, a telepítés pedig egyszerűbbé vált. A fájlrendszer alapértelmezésben a Btrfs, de választható az ext4 vagy más is.

A csomag része, a KDE 4.14.2 desktop környezet (de választható a MATE is, a GNOME 2-ből kifejlődött környezet), valamint a Plasma Workspace 4.11.2. Része továbbá az X.Org X Server 1.16.1, valamint a szokásos alkalmazások, azaz a LibreOffice 4.3.2.2, a Firefox 33.0, a digiKam fotómenedzseló program 4.3.0-s változata, a Gwenview képnézegető, zenelejátszónak az Amarok 2.8.0, valamint az openH264 videokodek. Telepítéshez és konfiguráláshoz pedig a YaST2 használható.

Az openSUSE 13.2-ben is megjelent a konténeres virtualizáció (Docker 1.2).

Az új openSUSE 32 és 64 bites változatban is letölthető, x86 és ARM processzoros gépekre. A teljes telepítő 4,7 gigabájt, de a kipróbáláshoz érdemes az ún. "live image-et" használni, amely telepítés nélküli kipróbálást tesz lehetővé.

Cloud & big data

Rasszista, gyűlölködő, Hitler-imádó posztokat tolt Musk "javított" chatbotja

A Grokot fejlesztő xAI alig győzi törölni az alig néhány nappal ezelőtt továbbfejlesztett generatív algoritmusból áradó szemetet.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.