Mától a külön díjért igénybe vehető biztonsági frissítések sem jönnek többé. A továbblépés vagy a Windows 10 rendszer, vagy új Windows 11-es eszközök beszerzésével lehetséges.

A Microsoft 2020 januárjában adta ki utolsó frissítőcsomagját a 2009-ben megjelent Windows 7-hez, amivel formálisan is megszűnt az operációs rendszer támogatása. A vállalati ügyfelek azonban idén januárig haladékot kaphattak a kiterjesztett biztonsági támogatást (ESU – Extended Security Updates) formájában, ami funkcióbővítéssel már nem járt, de a biztonsági réseket továbbra is befoltozták rajta keresztül. Az ESU költséges szolgáltatás, amelyre nem vezető igénybe mennyiségi licencelés, díja pedig évente dupálzódott: egyetlen Windows 7 Enterprise változat ESU-támogatása összességében 175 dollárba, egy Windows 7 Pro változaté pedig annál is többe, 350 dollárba került a vállalkozásoknak.

A Windows 7 Professional és Enterprise kiadásai mától azonban már a kiterjesztett biztonsági frissítéseket sem kapják meg, mint ahogy a 2013-ban piacra került Windows 8.1 is most ért életciklusa végére. Ahogy azt a gyártó is hangsúlyozza, a legtöbb Windows 7-es eszköz nem felel meg a Windows 11-re való frissítés hardveres követelményeinek. Ezek frissíthetők ugyan Windows 10-re a szoftver teljes verziójának megvásárlásával, de a Microsoft felhívja rá az ügyfelek figyelmét, hogy 2025. október 14-én a Windows 10 támogatása is véget ér – vagyis eseteként jobb megoldás lehet az eszközök cseréje.

A BleepingComputer mindezzel kapcsolatban a Statcounter globális adatait idézi, melyek szerint jelenleg a Windows 7 még mindig az összes windowsos gép több mint 11 százalékán fut világszerte, míg a Windows 8.1 részesedése 2,59 százalékos. Ez annak ellenére is így van, hogy más gyártók már korábban megszüntették a támogatást: az Nvidia például 2021 októbere óta nem biztosít Windows 7 és Windows 8.1 illesztőprogramokat. A Microsoft Edge böngésző jövő héten megjelenő 109-es verziója egyébként szintén az utolsó lesz, amelyik a Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 és Windows Server 2012 R2 rendszerek mellett még Windows 7- és Windows 8/8.1-támogatással érkezik. A Google pedig tavaly ősszel közölte, hogy valószínűleg ott is lezárul a támogatás a Chrome februárban érkező 110-es kiadásával.

Biztonság

Egyelőre szépen zakatol a Foxconn motorja

A világ legjelentősebb elektronikai bérgyártójának üzleti eredményeiből általában jó következtetéseket lehet tenni a teljes techniológiai szektor állapotára is. Eszerint egyelőre minden oké, de a helyzet könnyen változhat.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.