Október 8-9-én kerül sor a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen az 56. Műegyetemi Állásbörzére. Az egyetemen működő Műegyetemi Hallgatói Kft. évente kétszer szervezi meg a rendezvényt, amelyre nemcsak a frissen végzetteket, hanem az új lehetőségekre nyitott tapasztalt szakembereket is várnak.
Az állásbörzékre készülődés jegyében a szervezők évről évre felmérik azt is, hogy a pályakezdők milyen munkahelyre vágynak, és milyen elvárásokat támasztanak majdani munkáltatóikkal szemben. Legutóbb több mint 500 hallgató töltötte ki a szervezők kérdőívét. A felmérés nem reprezentatív, de sok érdekesség kiderül belőle. Az a kevésbé izgalmas, hogy a válaszadók elsősorban mérnöki és technológiai iparágban tevékenykedő cégekhez igyekeznek, elvégre a BME a hazai műszaki felsőoktatás első számú intézménye.
A válaszadók jelentős többsége érdeklődési köre (84 százaléka), a majdani karrierlehetőségek és a kereseti lehetőségek (77 százalék) alapján választ. (Ezt a tavaszi állásbörzére a munkáltatók körében végzett felmérés is megerősíti: szerintük is a bérezés a legfontosabb szempont a munkahelyválasztásban.) Úgy tűnik, többségüknek be is jött a számítása: ötből négyen (82 százalék) nyilatkoztak úgy, hogy elégedettek azzal a szakkal, amit elvégeztek/végeznek, és közülük majdnem mindenki a választott szakirányához (a végzősök esetében immár: szakmájához) kapcsolódó kiegészítő képzésre szeretne jelentkezni a jövőben.
A válaszadóknak 1-től 5-ig terjedő skálán kellett értékelniük, hogy egyes iparágakat mennyire tartanak vonzó célpontnak. Részben érthető, hogy a mérnöki és technológiai iparág kapta a legpozitívabb értékelést (4,6), ugyanakkor a válaszok arról is árulkodnak, hogy milyen vonzónak tartanak a hallgatók más szegmenseket: az egészségügy 4,4-es értékeléssel a második, a pénzügyi és banki szektor 4,3-mal harmadik. A diákok legkevésbé marketing és reklám területen (3,5), illetve az oktatásban (3,2) szeretnének dolgozni.
Nemzetközi cégeknél menő dolgozni
A kérdőív rákérdezett arra is, hogy a hallgatók elsősorban milyen szegmensben keresnek állást. A legtöbben (73 százalék) a nemzetközi cégeket jelölték meg, a kitöltők 54 százalékának mindegy, hogy a cég nemzetközi vagy magyar, csak magánszektorban működjön. Mintegy harmaduk szívesen menne a közszférába (34 százalék) vagy nonprofit szervezethez is (30 százalék). Világmegváltó terveket viszont kevesen dédelgetnek: a startupokat csupán 18 százalék választaná. Ezzel függ össze a legvonzóbbnak tartott cégek listája is, amelynek az élére nemzetközi vagy magyar központú multik kerültek (Telekom, MOL, Coca-Cola, Yettel, Bosch, OTP, Audi).
A szervezők tavaszi kutatása szerint egyébként a rendezvényre regisztrálóknak mindössze 30 százaléka volt kimondottan álláskereső, a többség biztos munkahelyről érdeklődött új lehetőségek iránt. Az álláskeresést egyébként a többség folyamatos tevékenységként űzi, egyesek "szőnyegbombázásszerűen", párhuzamosan akár 15-nél több munkahelyre is beadnak pályázatot. Az indok egyszerű: a jobbnál is mindig van jobb (ami persze fordítva is igaz).
(Fotó: BME/Műegyetemi Hallgatói Kft.)
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak