A szerencse az, hogy a technológiai és mérnöki tanulmányokat végzőknél jobbára fedi egymást az érdeklődési terület és az optimális munkáltatónak tartott cégek köre, derül ki az 56. Műegyetemi Állásbörzére készített felmérésből.

Október 8-9-én kerül sor a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen az 56. Műegyetemi Állásbörzére. Az egyetemen működő Műegyetemi Hallgatói Kft. évente kétszer szervezi meg a rendezvényt, amelyre nemcsak a frissen végzetteket, hanem az új lehetőségekre nyitott tapasztalt szakembereket is várnak.

Az állásbörzékre készülődés jegyében a szervezők évről évre felmérik azt is, hogy a pályakezdők milyen munkahelyre vágynak, és milyen elvárásokat támasztanak majdani munkáltatóikkal szemben. Legutóbb több mint 500 hallgató töltötte ki a szervezők kérdőívét. A felmérés nem reprezentatív, de sok érdekesség kiderül belőle. Az a kevésbé izgalmas, hogy a válaszadók elsősorban mérnöki és technológiai iparágban tevékenykedő cégekhez igyekeznek, elvégre a BME a hazai műszaki felsőoktatás első számú intézménye.

A válaszadók jelentős többsége érdeklődési köre (84 százaléka), a majdani karrierlehetőségek és a kereseti lehetőségek (77 százalék) alapján választ. (Ezt a tavaszi állásbörzére a munkáltatók körében végzett felmérés is megerősíti: szerintük is a bérezés a legfontosabb szempont a munkahelyválasztásban.) Úgy tűnik, többségüknek be is jött a számítása: ötből négyen (82 százalék) nyilatkoztak úgy, hogy elégedettek azzal a szakkal, amit elvégeztek/végeznek, és közülük majdnem mindenki a választott szakirányához (a végzősök esetében immár: szakmájához) kapcsolódó kiegészítő képzésre szeretne jelentkezni a jövőben.

A válaszadóknak 1-től 5-ig terjedő skálán kellett értékelniük, hogy egyes iparágakat mennyire tartanak vonzó célpontnak. Részben érthető, hogy a mérnöki és technológiai iparág kapta a legpozitívabb értékelést (4,6), ugyanakkor a válaszok arról is árulkodnak, hogy milyen vonzónak tartanak a hallgatók más szegmenseket: az egészségügy 4,4-es értékeléssel a második, a pénzügyi és banki szektor 4,3-mal harmadik. A diákok legkevésbé marketing és reklám területen (3,5), illetve az oktatásban (3,2) szeretnének dolgozni.

Nemzetközi cégeknél menő dolgozni

A kérdőív rákérdezett arra is, hogy a hallgatók elsősorban milyen szegmensben keresnek állást. A legtöbben (73 százalék) a nemzetközi cégeket jelölték meg, a kitöltők 54 százalékának mindegy, hogy a cég nemzetközi vagy magyar, csak magánszektorban működjön. Mintegy harmaduk szívesen menne a közszférába (34 százalék) vagy nonprofit szervezethez is (30 százalék). Világmegváltó terveket viszont kevesen dédelgetnek: a startupokat csupán 18 százalék választaná. Ezzel függ össze a legvonzóbbnak tartott cégek listája is, amelynek az élére nemzetközi vagy magyar központú multik kerültek (Telekom, MOL, Coca-Cola, Yettel, Bosch, OTP, Audi).

A szervezők tavaszi kutatása szerint egyébként a rendezvényre regisztrálóknak mindössze 30 százaléka volt kimondottan álláskereső, a többség biztos munkahelyről érdeklődött új lehetőségek iránt. Az álláskeresést egyébként a többség folyamatos tevékenységként űzi, egyesek "szőnyegbombázásszerűen", párhuzamosan akár 15-nél több munkahelyre is beadnak pályázatot. Az indok egyszerű: a jobbnál is mindig van jobb (ami persze fordítva is igaz).

(Fotó: BME/Műegyetemi Hallgatói Kft.)

Közösség & HR

El az útból! Érkezik az OpenAI legújabb üdvöskéje

Ha van is fék az MI-vonaton, azt senki nem akarja használni. A ChatGPT fejlesztője az emberi szintű problémamegoldásra képes o3 modell beharangozásával zárta az évet.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.