A Google nemsokára a teljes androidos ökoszisztémában bevezeti azt a biztonsági funkciót, amely automatikusan visszavonja a régóta nem használt alkalmazások engedélyeit.

A Google androidos fejlesztői blogján jelentős változtatást harangoztak be a személyes adatok kezelésében: ezek szerint 2022 első negyedévétől minden olyan alkalmazás, amelyet a felhasználók egy ideje már nem indítottak el, automatikusan elvesztené a hozzáférési engedélyeket az olyan érzékeny készségekhez, mint amilyenek a készülékek szenzorai, az SMS üzenetek vagy a kontaktlisták. Kivételt ez alól csak a vállalati szinten menedzselt appok és az ott külön is meghatározott házirendek jelentenek majd.

A tervek szerint még idén decemberben fokozatosan kezdik meg a frissítéseket az "auto-reset" biztonsági funkcióval, amelyik a megfelelő körülmények között magától állítaná vissza alaphelyzetbe a lokációs adatokra, a kamerák és a mikrofonok használatára, illetve egy sor másféle hozzáférésre vonatkozó hozzájárulásokat. Az "auto-reset" egyébként már az Android 11-ben megjelent, de a 6-os és 10-es verziók közötti kiadásokat futtató eszközök mindegyikét csak a jövő év elején éri el.

A tájékoztatás értelmében a funkció az Android 11 (API level 30) rendszerre készülő alkalmazások esetében alapértelmezetté válik, ez alatt a felhasználóknak manuálisan kell beállítaniuk. A dolog lényege azonban minden esetben az lenne, hogy a felhasználók erősebb irányítást kapjanak az adatvédelmi beállítások fölött abban a tekintetben, hogy kordában tartsák a telefonjuktra telepített több tucat applikációt a futásidejű és veszélyes besorolású engedélyek (permission) kiosztásában.

Együtt dolgozik majd a hibernálással

A dolog a gyakorlatban úgy fog kinézni, hogy 2022 második negyedévében már minden app, amelyet néhány hónapja nem használtak, automatikusan elveszít minden ilyen jogosultságot – vagyis annak az automatizált megfelelőjére kell gondolni, mint ha a felhasználó a megfelelő beállításban "tiltott" állásba kapcsolná az alkalmazás hozzáférési szintjét. A fejlesztőknek lehetőségük lesz azonban figyelmeztetni a készülékek tulajdonosait, ha olyan applikációkról van szó, amelyeknek érdemes továbbra is a háttérben futniuk: ilyenek lehetnek például a családi biztonsági felügyeletet, a szinkronizálást vagy az okos otthoni eszközök irányítását és összekapcsolását végző programok.

Ahogy a Google blogbejegyzése is kiemeli, manapság már nagyon sokan telepítenek annyi alkalmazást a készülékükre, hogy lehetetlenné válik a fontos engedélyek számontartása. Ez nyilván akkor különsen igaz, ha valaki már szinte el is feledkezett a régen nem használt appokról. Ide tartozik, hogy a "permissions auto-reset" kompatibilis az Android 12 (API level 31) hibernációs funkciójával is, amelynek lényege, hogy nem csak használaton kívül helyezi az inaktív alkalmazásokat, de tömörítést is alkalmaz az esetükben, hogy tárhelyet szabadítson fel, sőt törölheti azokat a komponenseiket, amelyeket szükség szerint újra le lehet tölteni hozzájuk.

Biztonság

Hadat üzent az adatporszívózó MI-fejlesztőknek a Cloudflare

A cég alapból kitiltja ügyfelei oldaláról a minél több internetes információt felszippantani akaró MI-botokat. A tartalomgyártó weboldalak üzemeltetői pedig egy új szolgáltatásnak köszönhetően "belépő díjat" szedhetnek a webet pásztázó robotoktól.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.