Szemléletes infografikát közölt a CBInsights az unikornisokról, azaz az egymilliárd dolláros cégértéket elért startupokról. Az infografikából az is kiderül, milyen bizniszben látnak nagy fantáziát a befektetők. A cégek összértéke meghaladja a 2370 milliárd dollárt, így átlagosan cégenként 3,26 milliárdos érték jönne ki.
Az unikornissűrűség gyorsan nő. A jelenleg számon tartott 750 vállalat 63 százaléka 2019 óta érte el ezt a kiemelt státuszt. A növekedést a pandémia sem vetette vissza, idén februárban még csak 531 klubtag volt. Azóta az összérték is jelentősen gyarapodott: 610 milliárd dollárral.
A csúcs 140 milliárd
A világ legértékesebb magáncége a kínai ByteDance. A lap a vállalatot a mesterséges intelligencia kategóriában tartja nyilván annak ellenére, hogy legismertebb szolgáltatása a TikTok. Másik alapszolgáltatása, a Toutiao szorosabban kötődik az MI-hez. A több mint 120 millió felhasználót kiszolgáló tartalomterjesztési platformnak a sikerét ugyanis az adja, hogy fejlett gépi tanulási algoritmussal elemzik a felhasználók interakcióit, és ezzel támogatják az egyedi, személyre szabott tartalmak aggregálását. A ByteDance egyébként tavaly érte el a 140 milliárdos értékelést.
Az öt legértékesebb magánvállalat összértéke 394 milliárd dollár. A BytesDance-t két amerikai központú cég, a Stripe fizetési feldolgozó (értéke 95 milliárd dollár) és a NASA-nak már szállító SpaceX, Elon Musk űrcége (74 milliárd) követi. A negyedik a szintén kínai Didi Chuxing autómegosztó (62 milliárd). Ebbe az elit csapatban egyetlen európai fért be, a svéd központú Klarna, amely egy közelmúltbeli befektetésnek köszönhetően 45 milliárdos cégértékig jutott.
Ami az iparágakat illeti, úgy tűnik, a fintech cégek vonzzák leginkább a befektetőket. Az összes egyszarvú 17 százaléka (126 cég) ugyanis valamilyen alternatív pénzügyi szolgáltató. Ezt követik az internetes szoftverekre és szolgáltatásokra szakosodott vállalatok (16 százalék, 113 cég), majd az e-kereskedelmi cégek (12 százalék, 84 cég). Érdekes, hogy a mesterséges intelligencia csak a negyedik: az unikornisok 8 százalékának, 60 cégnek ez a fő profilja.
Ugyanakkor az egyes kategóriák cégei által felszívott tőke között nagyon nagy a különbség, amit jól mutat a kategóriák listavezetői közötti különbség. Míg az unikornisok számát tekintve csak negyedik mesterséges intelligencia kategória listavezetőjét, a ByteDance-t 140 milliárdra értékelik, a legnépesebb csapatot adó fintechek legértékesebbje, a Stripe már "csak" 95 milliárd dollárt, az internetes szoftvereket és szolgáltatásokat fejlesztő cégek listavezetője, a Canva grafikai kollaborációs platform pedig mindössze 15 milliárd dollárt ér. Eddig jutott a harmadik legnépesebb kategória, az e-kereskedelem legértékesebb vállalata, a kínai SHEIN divatplatform is.
A két legértékesebb vállalat, a ByteDance és a Stripe messze kiemelkedik a mezőnyből, és csupán a SpaceX közelít hozzájuk a 74 milliárdos értékelésével. Összesen 32 vállalat, a teljes lista 4 százaléka lépte át a 10 milliárd dolláros határt. Kereken egymilliárdra 185 céget értékeltek.
Továbbra is az USA vezet
Az unikornisok földrajzi megoszlását tekintve továbbra is az USA vezet, 51 százalékukat amerikai cégként tartják nyilván. Kína a második, minden ötödik cég székhelye van a távol-keleti országban. Európa egyébként nem áll rosszul, ha Törökországot és Izraelt is belevesszük, összesen 108 unikornissal büszkélkedhet a régió, ezek összértéke 300 milliárd dollár. Érdekes módon orosz cég nincs a listán. Egyéni versenyben a legsikeresebb az Egyesült Királyság, ahol az unikornisok 4 százaléka talált otthonra.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak