A legalább egymilliárd dollárra taksált magánkézben lévő startupok mezőnye és becsült összértéke folyamatosan emelkedik. Az unikornisok izmosodását mutatja, hogy létrejött az elit elitjének tekinthető tízszarvú, sőt a százszarvú kategória is.

Az unikornis elnevezést anno azért ragasztották a gyorsan növekedő, jellemzően technológiai szektorban érdekelt vállalkozások legsikeresebbjeire, mert nem egyszerű dolog néhány év alatt elérni a "belépőhöz" szükséges 1 milliárd dolláros értékelést. A világ azonban ezen a területen is felgyorsult, és ma már egy unikornis messze nem annyira ritka jelenség, mint ahogy azt mondabeli névadójáról tartják.

Százával nyargalnak

A CB Insights friss adatai alapján jelenleg 531 egyedet számlál az unikornisok képzeletbeli ménese. Ezek összértéke pedig eléri az 1760 milliárd dollárt. Arról, hogy az átlagos értékelés meghaladja a 3 milliárd dollárt, leginkább a közel 30 darab tízszarvú (decacorn) és a lista egyetlen százszarvúja (hectocorn) gondoskodik.

A fél évvel ezelőtti állapotokhoz képest nagy változást hozott a legerősebb 10 cég mezőnyében a korábbi listavezető kiválása. 2020 szeptemberében kiemelkedett a szereplők közül a 150 milliárd dollára tartott kínai Ant Group (Ant Financial). A pénzügyi szolgáltatónál azonban elindult a tőzsdei bevezetés folyamata, ezért kikerült a listáról. (Más kérdés, hogy a parkettre lépést az utolsó pillanatban megakadályozta a kínai kormány, így most két világ között topog a cég.)

A fentiek miatt a top10 összértéke némileg szerényebb lett. A korábban elért 560 milliárd után most 410 milliárdon "szerénykedik" a mutató. A legnagyobb unikornisok geográfia összetétele azonban nagyjából változatlan maradt. A toplistán az USA 6, Kína pedig 3 helyet foglal magának. Melléjük egy szem indiai vállalat tudott felkerülni - utóbbi is csak az utolsó helyen. Bár az amerikai cégek itt is és a teljes listán is dominálnak darabszám tekintetében, a két legértékesebb cég kínai zászló alatt fut. A több más mellett a TikTok közösségi alkalmazást birtokló ByteDance értékét 140 milliárdra taksálják, a távol-keleti Uber, a Didi Chuxing pedig 62 milliárdot ér. 

Kétszereplős játszma

Ahogy azt annyi területen már megszokhattuk, az unikornisok mezőnyét is a két hatalmi gócpont, az Egyesült Államok és Kína vetélkedése jellemzi. Ebből következően Európa ebben a tekintetben is komoly lemaradásban van, mint ahogy például a mesterséges intelligencia körüli versenyfutásban.

 

Unikornisok a világban, 2021/02 (CB Insights)
Infogram


A fenti grafikonokon szépen kirajzolódik az említett kettős dominancia. Egyelőre ugyan az USA elsőségéhez nem fér kétség, de Kína lendületesen zárkózik. Az unikornisok szűk fele van az USA-ban bejegyezve, míg a lista negyedét alkottják a kínai vállalkozások. Értéket nézve a kettős még meghatározóbb: az amerikai 47 százalékos részesedés mellé ugyanis 30 százalék keleti tortaszelet csatlakozik, ami a teljes összeg több mint háromnegyedének felel meg.

Piaci hírek

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.