A szoftvercég biztonsági kutatói szerint Kína a választók közti törésvonalakat teszteli, és egyre több mesterséges intelligenciával generált tartalmat próbál bevetni geopolitikai érdekeinek érvényesítésére.

Kína hamis közösségimédia-fiókok segítségével szondázza az amerikai választókat a leginkább megosztó belpolitikai kérdésekről, hogy ennek révén befolyásolhassa az elnökválasztás kimenetelét, amihez mesterséges intelligenciával generált tartalmakat is felhasznál – olvasható a Microsoft fenyegetés-felderítési részlegének csütörtökön kiadott jelentésében. Ennek alapján a kínai állampárthoz kapcsolódó szereplők azokat az ellentmondásos témákat próbálják feltérképezni, amelyek leginkább szembeállíthatják egymással a szavazókat, beleértve a demográfiai adatok összegyűjtését és pontosítását is.

A Microsoft Threat Analysis Center (MTAC) szerint az elmúlt hónapokban megnőtt a kínai oldalon az MI-generált tartalom felhasználása is, amivel a megosztottságot igyekeznek fokozni mondjuk a radioaktív japán szennyvíz, a droghasználat vagy a bevándorlási politika kapcsán. A jelentés értelmében egyelőre kevés bizonyíték van rá, hogy az erőfeszítések sikeresek lettek volna a választók véleményének befolásolásában, de a műveletek mennyiségét és kifinomultságát tekinve is növekedés tapasztalható a kínai geopolitikai prioritásait (a Csendes-óceánt, a Dél-kínai-tengert és az védelmi ipari bázisait) illetően.

Ennél később csak rosszabb lesz

Idén az USA-ban, Indiában vagy Dél-Koreában is fontos döntések várnak a választókra, de összességében több mint 4 milliárd embert, a Föld lakosságának több mint felét érint majd valamilyen választás, ami általában felerősítette a félelmeket a mesterséges intelligencia felhasználásával kapcsolatban. A Microsoft szerint így a kína kísérletek is szaporodnak majd a mémek, videók vagy hanganyagok terjesztésével, amelyek a későbbiekben egyre hatékonyabbnak bizonyulhatnak. Az általuk alkalmazott módszerekről a jelentésben egy sor példa is szerepel, köztük az év eleji tajvani elnökválasztás során tapasztalt akciókkal.

A közlemény a feltételezett kínai kampányok mellett kitér rá, hogy Észak-Korea fokozta a kriptovaluta-lopásokat és a védelmi ipar ellátási láncait célzó támadásait, hogy finanszírozza űr-, rakéta- és nukleáris programjait, plusz ezen keresztül támogassa hírszerzési műveleteit. A Microsoft kutatói megerősítik, hogy ott is elkezdték alkalmazni a mesterséges intelligenciát, és "bizonyos mértékig" az észak-koreai kiberhadviselésben is megjelent a kísérletezés a külföldi választások befolyásolására. Az ENSZ adatai szerint egyébkén az ázsiai diktatúra hekkerei 2017 óta már több mint 3 milliárd dollár értékű kriptovalutát vihettek haza.

Közösség & HR

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.