A Microsoft, a Google, a Meta, az Amazon és más technológiai nagyvállalatok is aláírták azt az egyezményt, amelyben általános kötelezettségeket vállalnak a generatív MI-re épülő visszaélések megelőzésére.

Ebben az évben szokatlanul sok választás zajlik majd világszerte: összességében több mint 4 milliárd embert, a Föld lakosságának több mint felét érintik majd valamilyen formában a voksolások, ami felerősítette a félelmeket a mesterséges intelligencia felhasználásával kapcsolatban a folyamatok befolyásolására. A generatív MI rohamos fejlődése és hozzáférhetővé válása ugyanis olyan eszközöket ad szinte bárkinek a kezébe, amelyekkel megtévesztő szövegeket, képeket és videókat tud létrehozni a megfelelő utasításokra. Léteznek ugyan megoldások az ilyen tartalom azonosítására (vízjelezés, metaadatok beágyazása stb.), de ezek egyrészt nem különösebben megbízhatóak, másrészt nem igazán érdekelnek senkit, amikor a különféle csatornák kritika nélkül vesznek át mindenféle anyagokat.

Erre válaszul tett közös bejelentést 20 technológiai nagyvállalat a múlt hét végén rendezett müncheni biztonságpolitikai konferencián (Münich Security Conference), amelyben kifejezik együttműködési szándékukat a mesterséges intelligenciával kapcsolatos választási visszaélések megelőzésére (AI Elections accord). Az egyezmény aláírói között szerepelnek a népszerű generatív MI-modellek fejlesztői, mint az OpenAI, a Microsoft, az Anthropic, a Google, az Adobe vagy a Meta, utóbbi pedig azokat a közösségimédia-platformokat is képviseli a TikTok vagy az X mellett, amelyek komoly kihívásokkal szembesültek a mesterséges intelligenciával létrehozott, káros tartalmak szűrésében.

Csak közösen működik a dolog

Mellettük az Amazon, az Arm, az ElevenLabs, az IBM, az Inflection AI, a LinkedIn, a McAfee, a Nota, a Snap, a Stability AI, a Trend Micro és a Truepic is kötelezettséget vállalt arra vonatkozóan, hogy együttműködik a többiekkel az MI-vel gyártott, megtévesztő képek, videók és hanganyagok észlelésére szolgáló eszközök fejlesztésében és bevezetésében. Emellett a résztvevők a közvélemény felvilágosítását célzó kampányokat is terveznek a szavazók felvilágosítására, bár a megállapodásban nem határozták meg az ütemezést és a végrehajtás módját. A Reuters ezzel kapcsolatban a meta kommunikációs vezetőjét idézi, aki szerint az egyes észlelési vagy eredetmegjelölési technikák csak úgy érnek valamit, ha az online platformok összehangolt és átjárható módon alkalmazzák azokat.

Ahogy az elmúlt időszakban olvasható beszámolókból kiderült, a generatív MI ilyen irányú felhasználása ma már valóságos, legyen szó a politika befolyásolásáról, vagy akár csak az emberek meggyőzéséről, hogy ne menjenek el szavazni. Januárban például Joe Biden amerikai elnököt utánzó, automatizát hívásokban szólították fel a New Hampshire-i szavazókat, hogy maradjanak otthon az előválasztások alkalmával. A mostanu megállapodásban egébként arra is kitérnek, hogy a ChatGPT és más szöveggeneráló eszközök népszerűsége ellenére a techvállalatok a fotók, videók és hamisított hangfelvételek káros hatásaira próbálnak majd koncentrálni. Az emberek ugyanis megfelelő szkepticizmussal szokták kezelni az írott szöveget, de az agyunk úgy van huzalozva, hogy a hangot és a képeket inkább érzelmi alapon közelítjük meg.

Részletek a vonatkozó közleményben (PDF) »

Közösség & HR

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.