Nem is olyan régen még az Amazon digitális asszisztensét próbála volna boldog-boldogtalan beágyazni a saját termékeibe, de az Alexát fejlesztő üzleti egység az elmúlt években már komoly nehézségekkel küzdött. A vállalatnak azonban akkor is nagy tervei vannak az hangvezérelt digitális asszisztens felfuttatására, hogy a múlt év végén közel 2 ezer embert bocsátott el az Alexát fejlesztő részlegétől, ahol többször is költségcsökkentéseket hajtott végre. A hírek szerint nem igazán jött be az árukapcsolás, hogy az Alexán keresztül lendítsék fel az Amazon mindenféle értékesítését, és az előző évben már a 10 milliárd dolláros nagyságrendbe tették az üzletágból származó veszteséget.
Az új tervek között szerepel a szolgáltatás felfrissítése a ChatGPT-hez hasonló funkciókkal és "az Alexa intelligensebbé tételével", melynek nyomán a felhasználóknak úgy kell érezniük, hogy "az Alexa gondolkodik", szemben a jelenlegi, adatbázisokból való letöltögetéssel – olvasható a Business Insider által megszerzett amazonos dokumentumokban, amelyek szerint a hangsúlyt az Alexa új szórakoztató funkcióira helyeznék. A mögöttes technológiát a cég saját nagy nyelvi modellje (LLM) és generatív mesterséges intelligenciája, az Alexa Teacher adná, de a lapnak a vállalat szóvivője elárulta, hogy közben már más, általánosabb és hatékonyabb modelleken is dolgoznak.
Ez most sokkal jobb lesz
Miután az Amazon vezérigazgatója, Andrew Jassy a múlt héten nyilvánosan nyilvánosságra hozta, hogy fejlesztés alatt áll az Alexa új változata, a lap a belső dokumentumokból azt is kiolvasta, hogy miként tervezik a generatív MI alkalmazását a versenytársakkal szemben. A benne szereplő példák alapján a kontextus értelmezésével próbálnak majd válaszolni a "komplex szórakoztató kérésekre", személyre szabott keresési eredményeket és lejátszási lehetőségeket kínálva a video- és a hanganyagok között. Az Alexa korábbi keresési eredmények alapján válaszolna olyan nyitott kérdésekre, mint a "mit nézzek ma este", a felhasználó pedig tovább szűkítheti a keresési kifejezéseket.
A felokosított digitális asszisztens ugyancsak személyre szabott összefoglalót nyújtana a hírekről, és segítene mélyebbre ásni az egyes történetekben, sőt még interaktív történetmesélő funkcióval is bővülne, felvetve a Disneyvel, a Legóval és más márkákkal való együttműködés lehetőségét. Az egész akármilyen görcsösnek tűnik, Jassy szerint az Amazon már több mint 100 millió Alexa-alapú eszközt adott el világszerte, az új nyelvi modellekkel pedig jelentősen felgyorsítaná a személyi asszisztens fejlesztését. Ilyesmi persze a konkurenciának is eszébe jutott már: legutóbb éppen arról számoltunk be, hogy az Alibaba asszisztensébe, a Tmall Genie-be integrálják a társaság LLM chatbotját.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak