Ez is egy olyan téma, amiben kétpárti konszenzus van az Egyesült Államok képviselői között.

Egy kétpárti kongresszusi bizottság azt javasolja, hogy az amerikai kormány indítson az emberi intelligenciát meghaladó általános mesterségesintelligencia-rendszerek fejlesztésére olyan projektet, ami a második világháború alatt működő Manhattan Project mintájára működne.

Az Egyesült Államok és Kína közötti gazdasági kapcsolatok nemzetbiztonsági vetületeit vizsgáló bizottság (U.S.-China Economic and Security Review Commission, USCC) évente készít átfogó jelentést, illetve annak nyomán ajánlásokat fogalmaz meg a Kongresszusnak. A testület egy ideje kiemelten foglalkozik a mesterséges intelligencia területével, mivel egyre élesebb a verseny Kínával a fejlett technológiákért.

A Manhattan Projectre történő hivatkozásnak két jelentése is van. Utal arra, hogy a technológiát a köz- és a magánszféra partnerségében kell kifejleszteni, de jelzi azt is, hogy az MI-nek kulcsfontosságú szerepe lehet a globális erőviszonyok alakításában. (A Manhattan Project, amiben magyar tudósok – Neumann János, Szilárd Leó, Teller Ede és Wigner Jenő – is jelentős szerepet játszottak, és csúcsidőszakában közel 130 ezer embert foglalkoztatott, az amerikai kormány és a magánszektor együttműködésében hozta létre az első atombombát, amit 1945 augusztus 6-án Hirosimában, majd három nap múlva Nagaszakiban vetettek be.)

Az USCC egyik biztosa, Jacob Helberg, (aki nem mellesleg a Palantir vezetőjének, Alex Karpnak a tanácsadója) is erre hívta fel a figyelmet a Reutersnek adott nyilatkozatában. Mint mondta, a történelem során már láthattuk, hogy azok az országok, amelyek elsőként használják ki a gyors technológiai változásokat, akár a globális erőviszonyokat is saját javukra tudják billenteni. Helberg szerint Kína már az általános mesterséges intelligencia létrehozásán dolgozik, amit Amerikának komolyan kellene vennie.

A bizottság úgy látja, hogy most az infrastruktúra lehet a szűk keresztmetszet a nagy MI-modellek képzésében, ezért egyszerűsíteni kellene az adatközpont-építések engedélyezésését, ami segítheti a köz- és a magánszféra partnerségét, és gyorsítaná az MI-fejlesztéseket. A bizottság javaslatára rímel, hogy az OpenAI szintén azt javasolta a közelmúltban, hogy az állam nemzetbiztonsági okokból intenzívebben szálljon be a fejlesztések finanszírozásába.

Nem új és eredeti a párhuzam

A Manhattan Project-párhuzam az MI-vel kapcsolatban nem új. 2023 augusztusában a The Foundation for American Innovation nevű szervezet vezető közgazdásza, Samuel Hammond a Politicón közölt véleménycikkében némileg más megközelítésben ugyan, de szintén az atombombát létrehozó projekthez hasonlította az MI-fejlesztéssel kapcsolatos kihívásokat.

Mint írta, a Manhattan Project a 20. század egyik legambiciózusabb technológiai vállalkozása volt, amely egy olyan probléma megoldására szerveződött, amely nemzetbiztonság szempontból kritikus, ám a válasz, tudniillik lehet-e fegyverként hasznosítani az atomenergiát, bizonytalan volt. A kormánynak koordinációs és finanszírozói szerepkört is be kell tölteni, véli Hammond, akinek a javaslatai (pl. a legmagasabb szintű biztonsági előírásokat kielégítő adatközpontok építése, tesztelési környezet szabványosítása, akadémiai szféra bevonása külső kontrollként stb.) sok ponton előlegezik a mostani bizottsági ajánlást.

Hammond szerint az MI esetében a cél bizonyos szempontból épp az ellentéte a Manhattan Projectnek: megakadályozni, hogy elszabaduljon, kontrollálhatatlan pusztító erővé váljon. Gondolatmenetéből azonban könnyen levezethető a kongresszusi bizottság javaslata is: ha nem mi, akkor más fogja félelmetes fegyverré formálni az MI-t. És akkor már inkább mi tegyük, mint bárki más. Mert akkor ellenőrizni is tudjuk (ahogy azt Teller Ede is gondolta a tömegpusztító fegyverekről).

(Nyitókép: az ún. Atombomba-dóm Hirosimában.)

Piaci hírek

Nemcsak az MI, hanem az MI-ről szóló viták is irdatlan káoszt okozhatnak

Akármilyen tökéletlen a technológia, a szakértők szerint sokan elkerülhetetlenül hinni kezdenek majd benne, hogy a mesterséges intelligencia tudatossá vált.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.