A társaság hirtelen a tűzvonalban találta magát Donald Trump okos ötlete miatt, és jobb híján a "haszontalan tartalomnak" minősített negatív felhasználói értékeléseket törölgeti a térképén.

Mexikó választ vár a Google-től arra a kérésére, hogy teljes egészében állítsák vissza a Mexikói-öböl eredeti nevét a Google Maps (Térkép) szolgáltatásában. Ha erre a vállalat nem lesz hajlandó, akkor a bíróságon folytatódik majd a dolog – jelentette be hét eleji sajtótájékoztatóján Claudia Sheinbaum. A mexikói elnök megosztotta a Google kormányzati ügyekért illetékes alelnökének a kormányához intézett levelét is, amelynek alapján a társaság nem kíván változtatni a Donald Trump utasítását követően felvázolt politikáján (bár az értékelést időközben már letiltotta a térképen az egycsillagos szavazatok áradata miatt).

Az amerikai elnök a beiktatását követő egyik első rendeletében utasította belügyminiszterét néhány földrajzi név megváltoztatására. Az új kormányzat később a szólás- és véleményszabadság védelmezőjeként több fehér házi eseményről is kitiltotta az Associated Press újságíróit, miután a nemzetközi tudósításokat termelő hírügynökség az új név elismerése mellett feltünteti a Mexikói-öböl eredeti nevét is. A Google kevésbé volt szívbajos, és már február 10-én közzétette saját megoldását a MAGA-nevezéktan alkalmazásával kapcsolatban, melyben a névváltoztatások felvezetésének megszokott gyakorlatára hivatkozik.

Nincsenek szabályok az ilyesmire

Jelenleg az öböl Amerikai-öbölként jelenik meg az Egyesült Államokból és Mexikói-öbölként Mexikóból nézve, a világ többi részén pedig Mexikói-öböl (Amerikai-öböl) néven szerepel a térképszolgáltatásban. A levél szerint a Google ebben az esetben is azokat a szabályokat alkalmazza, amelyeket régóta használ "pártatlanul és következetesen minden régióban", de személyes megbeszélésre is hajlandó a mexikói kormánnyal az ügy tisztázására. A cég ugyanakkor emlékeztet rá, hogy nem szabályozzák nemzetközi szerződések vagy egyezmények, miként kellene egy magánszolgáltatónak megjelenítenie a földrajzi helyeket.

Valószínű, hogy a mexikóiakat ennyivel nem sikerül majd meghatniuk, mivel az ottani hatóságok már bejelentették, hogy nem fogadják el egy saját területükön és joghatóságuk alatt álló földrajzi övezet átnevezését. Az öböl területének relatív többsége ugyanis mexikói és kisebb arányban kubai terület, maga a Mexikói-öböl elnevezés pedig 1607-re nyúlik vissza, és az Egyesült Nemzetek Szervezete is elismeri. Mexikót ebben az összefüggésben tehát nem az zavarja, ha a Google az USA-ban futó szolgáltatásában bármit bárminek elnevez, hanem hogy a Trump-féle trollkodást megjeleníti a más régiókban (így Magyarországon) működő változatokon.

Piaci hírek

A törvényhozóknak sem tetszik, hogy már a gondolatokból is árucikket faragnak

Nem újdonság, hogy folyamatosan gyűjtik és értékesítik az emberek személyes adatait azok a cégek, amelyeknek az alkalmazásait használják, de még ebben is szintlépést jelenthet, amit a neurotechnológiai vállalatok művelnek.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.