A Sirit okosítja a szerzeményével, de valószínűleg az autóprojektben is jól jöhet a VocalIQ technológiája.

Mesterséges intelligencia területén fejlesztő startupot vásárolt fel az Apple. A VocalIQ technológiájával a Siri és az iPhone-felhasználó közti interakciókat szeretnék még természetesebbé tenni. A VocalIQ, amely a  azonban ennél sokkal szélesebb felhasználásra is alkalmas.

Elemez és tanul

A brit startup a természetes nyelvek feldolgozásával, valamint annak gépi tanulási problémáival foglalkozik, pontosabban azzal, hogy a számítógép jobban és pontosabban megértse a természetes nyelveket, és ennek nyomán a reakciói is egyre természetesebbek és pontosabbak legyenek. Ez a pontosság bizonyos területeken, például az autók navigációs rendszereinek vezérlésénél rendkívül kritikus.

A VocalIQ rendszere naplózza a gép és a felhasználó beszélgetését, és azt elemezve folyamatosan javítja az interakció minőségét. Az elemzés során értelmezi a szöveget – ezt a folyamatot dokumentálja is –, majd az elemzés eredménye függvényében automatikusan módosítja a nyelvértelmezési modelljét. A következő beszélgetésben már ezt az új modellt használja – és a folyamat kezdődik elölről.

A VocalIQ azonban nem egy univerzális szoftvert, hanem olyan platformot kínál, amely különböző alkalmazásokba építhető. Működését jól példázza, hogy hogyan képzelik el a fejlesztők a VocalIQ alkalmazását például egy intelligens autóvezérlő rendszerben. Az autó intelligenciája gyűjti az adatokat az autó menettulajdonságairól a különböző érzékelőkből, amiket elemezve a vezetőt tájékoztatja a teendőkről, illetve a vezető szóbeli utasításait is tudja közvetíteni az autó vezérlésének.

Ez nem csak parkoláskor vagy más forgalmi helyzetekben használható, hanem például akár az autó szórakoztató elektronikai rendszerének az irányítására is. Ez persze önmagában nem nagy truváj, sok ilyen kísérlet történt. Egy éles közlekedési szituációban azonban egyáltalán nem engedhető meg a félreértelmezés. A VocalIQ öntanuló mechanizmusai révén azonban egyre pontosabb interakciókra, így pontosabb vezérlése nyílik lehetőség.

Az intelligens autókban történő felhasználásról egyébként a brit cég tavaly már megállapodást kötött a General Motorsszal. Az autógyártó az autói szórakoztató elektronikai berendezéseinek és a navigációs rendszerinek az irányításában akarta bevetni a VocalIQ rendszerét.

A startup egyébként az IoT számos területére kínálja megoldását, melyek egy része ráadásul egybeesik az Apple törekvésivel. Az intelligens autó mellett az okosotthon-fejlesztésekben, a hordozható eszközök vezérlésében, a robotikában de még a nyelvtanulásban is segít azzal, hogy természetese nyelven társalgó partnert biztosít a nyelvet tanuló diáknak.

Mindössze négy éves cég

A VocalIQ egyetemi kutatási projektből nőtt ki. 2011-ben alapították a Cambridge-i Egyetemen működő Spoken Dialogue Systems Group kutatásaira alapozva. Hogy jó úton jártak, és fontos területen fejlesztettek, az is jelzi, hogy már az alapítás után pár hónappal találtak befektetőt. Eddig egyébként összesen 1,3 millió dollár befektetést kaptak.

A két cég ugyan nem árult el részleteket a felvásárlásról, de a hírt elsőként közlő Businessweekly szerint az ügylet 50 és 100 millió dollár között lehet.

Cloud & big data

Ha megfejtették a szuperintelligencia titkát, akkor nagyon ügyesen titkolják

Újabb egyszerű kísérlettel mutatták be, hogy a legfejlettebb MI-modellek érvelési képességei egyből elfüstölnek, ha ismeretlen terepen találják magukat.
 
Egy cég legacy rendszerei, fejlődési tervei mellett a belső kompetenciái és a beruházási készsége is befolyásolják, hogy milyen SD-WAN modellt érdemes választania.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.