Pénzügyi szolgáltatók ügyfeleit, sőt választókat azonosító online rendszerek hasaltak el elsöprő arányban abban a kísérletben, amelyet a Sensity munkatársai végeztek el. A kifejezetten a mesterséges intelligenciára támaszkodó hamis képgeneráló megoldások kiszűrésére specializálódott biztonsági cég eredményei igazolni látszanak a terület létjogosultságát, ám a sikeresen átvert rendszerek szállítóit ez első körben nem igazán hatotta meg.
A szakemberek 10 vezető gyártó személyazonosításra alkalmazott, úgynevezett élethűségi tesztjének gyenge pontjaira mutattak rá azzal, hogy egy személyi igazolványra egy másik ember arcvonásait ültették át, majd ugyanennek a személynek az arcát élő videófolyamban is "kölcsönvették" az azonosítást élőben végző algoritmus átverésére. (Azaz a Sensity a már jó pár éve ismert, és sok problémát felvető deepfake technikát vetette be.)
Az ilyen tesztek során a felhasználónak valós időben kell különböző feladatokat (mosolygás, jobbra-balra nézés stb.) elvégezni, a rendszer pedig ezek alapján bizonyosodik meg róla, hogy a személyi tulajdonosa és a számítógép vagy mobil előtt lévő személy egy és ugyanaz.
Elhasaltak
A biztonsági cég jelentése szerint a kísérletükben egyetlen kivételtől eltekintve minden megoldás sebezhetőnek bizonyult a deepfake támadásokkal szemben. A Sensity ügyvezetője a The Verge-nek nyilatkozva elmondta, hogy nagyon csalódottak voltak az érintett gyártók reakciója miatt. Francesco Cavalli szerint az eredményekről értesült szállítók reakciója nagyjából a "nem érdekel minket" félmondattal foglalható össze. És bár jogi megfontolások miatt az érintett vállalatok nevét nem hozták nyilvánosságra, a Sensity a kísérlet tapasztalatainak nyilvánosságra hozásával igyekszik ráirányítani a figyelmet a problémára. (Amitől természetesen a megrendelések felszaporodását is remélheti a biztonsági cég.)
A Sensity által tesztelt szállítók számos ügyfélnek, köztük bankoknak, társkereső alkalmazásoknak és kriptopénz-startupoknak értékesítik ezeket az automatikus ellenőrző rendszereket. Az egyik szállító megoldását pedig nemrégiben szavazók személyazonosságának ellenőrzésére is használták egy afrikai országban lebonyolított választás során.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak