Ausztrália egyik legnagyobb városában olyan kísérleti projektet indítottak, ahol az okos város koncepciójába illő fejlesztésekről közvetlenül nyilatkozhatnak a haszonélvezők, azaz a polgárok.

Melbourne város önkormányzata a helyi Monash Egyetem kutatói laborjával együttműködve indított be egy pilotot, amelynek keretében szenzorok hadát telepítették a közparknak otthont adó Argyle térre, illetve egy villamosjáratra. Az okos technológiák bevetése mellett fontos része a projektnek a lakossági visszacsatolás is. A kettő ötvözésétől a vezetés azt reméli, jobban megértheti, milyen irányba kell haladjon a város az "okossá válás" útján.

A tesztbe bevont villamos mikroklímáját monitorozó érzékelők segítségével például azt figyelik, hogy a város szeszélyes időjárási körülményei milyen kihatással vannak az utasok és a közlekedési vállalat munkatársaira. Ami az Argyle teret illeti, ott a szemetes kukák szintjétől az áthaladó gyalogosforgalom mérésén át a különböző fafajták nedvességtartalmáig szinte mindenre figyelnek.

A telepített szenzorok mellett QR-kódokat helyeztek el, amelyeket beolvasva az emberek részletes tájékoztatást kaphatnak az alkalmazott technológiáról, illetve az így gyűjtött adatok felhasználásáról. Az így "felokosított" polgárok pedig a fejtágítót követően közvetlenül is véleményt alkothatnak a fejlesztésekről, illetve javaslatokat fogalmazhatnak meg a városvezetés számára.

Digitális dugótlanító akciócsoport

Hogy Melbourne nem véletlenül végez rendszeresen az Economist legélhetőbb városait összegző listájának élén, arról egy másik, szintén a digitalizációt magasabb szintre emelő kezdeményezés is árulkodik. A forgalmi torlódások felszámolására egy külön csapatot állítottak fel, amelynek tagjait a város kritikus gócpontjainál telepített szenzorok tömege segíti abban, hogy valós időben tudjanak megfelelő módosításokkal élni a dugók enyhítésére.

A csapat a városi közlekedést segítő 340 millió ausztrál dolláros kormányzati alapnak köszönheti a létrejöttét. Induláskor nagyjából 500 köztéri kamera és mintegy 200, adatait vezeték nélkül továbbító érzékelő információira támaszkodhatnak, de néhány hónapon belül további 200 kamerát is telepítenek a jobb lefedettség érdekében.

Kisebb tételekben Ausztrália más régióiban is folynak az okos városok kiépítését célzó projektek. A szomszédos Új-Dél-Wales állam például egy olyan támogatási programot jelentett be, melynek keretében a szerényebb költségvetésből gazdálkodó kisvárosokban is lehetőség lesz a digitalizáció kiterjesztésére. A 25 ezer fős Parramatta főutcája például ennek keretében tud körülményekhez alkalmazkodó világitáshoz és öntőzőrendszerhez, digitális dekorációhoz és USB-portokkal ellátott padokhoz jutni.

Az emberi tényező

Visszatérve Melbourne-re: a lakosság kezdetek kedetétől való bevonása már csak azért is tűnik jó ötletnek, mert az ilyen szintű adatporszívózást igénylő fejlesztéseknél nem csupán a pénz és a technológiai funkcionálhat szűk keresztmetszetnél. Elég csak a tavaly elkaszált torontói projektet említeni. A kanadai város az Alphabet leányvállalatával évekig dolgozott együtt egy maximálisan digitalizált új városrész felépítésén, ám a Google anyacége végül jobbnak látta dobni az ötletet.

Bár az Alphabetnél mindezt a koronavírus okozta gazdasági bizonytalansággal indokolták, ám a hipermodern kerület megvalósításához nem csak bőséges befeketetői forrásokra lett volna szükség, de a városvezetés és a lakosság meggyőzésére is, ami korántsem volt borítékolható. A sok pozitívum ellenére nem mondhatni, hogy elsöprő sikert aratott volna helyben a terv. Egyeseknek a gyomra már azt sem vette be, hogy egy informatikai óriás kezd náluk városfejlesztésbe (kvázi átvéve a feladatot az önkormányzattól). Mások viszont a személyes adatokkal való esetleges visszaélésektől tartottak.

Cloud & big data

Sikeres volt a számítógéppel irányított kiborgcsótányok bevetése

Az új megközelítés megoldaná a több robotból álló rendszerek navigálásának olyan problémáit, mint amilyen a robotok ütközése, az ismeretlen környezethez való alkalmazkodás vagy az energiahatékonyság.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.