Nem folytatódott az előző negyedév trendje a konvergens rendszerek piacán, derült ki az IDC idei második negyedévről kiadott jelentéséből. Az IDC nevezéktana szerint a konvergens rendszerek olyan előre integrált, szállító által tanúsított rendszerek, melyek tartalmazzák a szervert, a storage-ot, a hálózati berendezéseket és az alapvető menedszmentszoftvereket.
Csak a hiperkonvergens szegmens bővült
A szállítók összesített bevétele 3,9 milliárd dollár volt, ami nominálisan megegyezik az első negyedéves teljesítménnyel, míg egy évvel ezelőtt ugyanez az adat meghaladta a 4,1 milliárdot. Mint Paul Maguranis, a kutatócég vezető elemzője mondta, a visszaesés elsősorban annak volt köszönhető, hogy a vállalatok kevesebb szervert és tárolót vásároltak, aminek a hatása továbbgyűrűzött az egész piacra. Kevesebbet fektettek a tanúsított referenciarendszerekbe és az integrált platformokba is. A visszaesés egyébként nem volt általános, Ázsia és a Csendes-óceán térsége (főleg Kína), valamint Japán még némi növekedést is mutatott.
A tanúsított referenciarendszerek piaca hajszállal meghaladta a 1,5 milliárd dollárt, ami 7,6 százalékos csökkenés a tavalyi azonos időszakhoz képest. Ez a szegmens adta a teljes piac 39 százalékát.
A célfeladatokra (fejlesztés, tesztelés) tervezett integrált platformok bevételei még nagyobb mértékben, 13,1 százalékkal csökkentek éves összevetésben. Összességében 544 millió dollár bevételt hoztak a gyártóknak, ami a teljes konvergenspiac közel 14 százaléka. Ez a szegmens az előző negyedévben sem hasított, már akkor is jelentős, közel 9 százalékos visszaesést mért a piackutató.
Bár maguknak a hiperkonvergens rendszereknek az értékesítése nőtt 1,1 százalékkal, a másik két szegmens visszaesését nem tudta ellensúlyozni annak ellenére, hogy ez adja a teljes piac több mint 47 százalékát. A gyártók összbevétele ezekből a rendszerekből 1,9 milliárd dollár volt.
A Dell a leghiperkonvergensebb
Az IDC összesítése alapján a Dell továbbra is egyértelműen uralja a hiperkonvergens rendszerek piacát, részben a leszállított saját megoldások, részben közvetve, a VMware-en keresztül. Bár csökkent a piaci súlya, az 519,6 millió dolláros bevételével és közel 28 százalékos részesedésével meggyőző az előnye. A második helyezett Nutanix 253,5 millió dollár bevételt termelt (13,6 százalékos piaci részesedés), míg a HPE annak ellenére, hogy bevételeit 53,5 százalékkal tudta növelni, a 130 millió dolláros végeredményével csupán a piac 7 százalékát szerezte meg.
A Dell fölényét ezen a piacon nem kis részben az biztosítja, hogy 723 milliárd dollárnyi olyan hiperkonvergens rendszert adtak el, melyen a VMware szoftvermegoldásai futnak. Ez azt jelenti, hogy a teljes piac 39 százaléka alapoz VMware-re. Jelentős szoftverszállító ezen a piacon a Nutanix (554,1 millió dollár értékű rendszerhez adtak szoftvert – ez a piac közel 30 százaléka). A mérési hibahatáron belül került a harmadik helyre a HPE (4,5 százalék) és a Cisco (4,1 százalék).
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak