A várakozásoknak megfelelően tegnap az amerikai felső ház is áldását adta arra a salátatörvényre, amely az Ukrajnának, Izraelnek és Tajvannak szánt támogatások mellett a kínai ByteDance tulajdonában lévő TikTok sorsát is igyekszik elrendezni - legalábbis úgy, ahogy azt az ottani politikusok többsége jónak látja.
A közösségi alkalmazás ellen immár évek óta megfogalmazódnak vádak és aggályok az USA-ban, miszerint annak működése, adatkezelése nemzetbiztonsági kockázatokkal jár, például azzal, hogy a tartalomajánló algoritmuson keresztül könnyen lehet a kínai kormányzatnak kedves propagandát, álhíreket terjeszteni, de a program alkalmas lehet az amerikai állampolgárok megfigyelésére, személyes adatainak továbbítására is.
A most megszavazott paragrafusok szerint, amint Joe Biden aláírja a törvényt, elkezd ketyegni a TikTok órája. Ez alapesetben 9 hónapra van állítva, de az elnöknek ezt lehetősége van egy évre kiterjeszteni. Ez idő alatt a tulajdonos ByteDance-nek le kell választania az amerikai operációt, és azt egy az amerikaiak számára megfelelő vevőnek kell eladnia. Ellenkező esetben az alkalmazást egyszerűen betiltják az USA-ban.
Ez még nem a vége
Hiába formálódik azonban látható egyetértés a két nagy amerikai párt tagjai között a TikTok megregulázása kapcsán, a közösségi hálózat bizonyosan keményen fog küzdeni a megmaradásáért. A cég természetesen folyamatosan elutasítja a vádakat, amelyeket pusztán politikai koholmánynak tart. A TikTok már korábban is jelezte, hogy álláspontja szerint a betiltás súlyosan sérti a hálózat 170 millió amerikai felhasználójának szólásszabadsághoz fűződő jogait. (És ezek közül a felhasználók közül jó páran hajlandóak demonstrációkkal és beadványokkal is támogatni kedvenc appjuk megmaradását.)
A TikTok és a ByteDance mellett természetesen Peking sem fogja szó nélkül hagyni a történteket, és borítékolhatóan minden lehetséges nyomásgyakorlási eszközzel élni fog, beleértve a potenciális eladás blokkolását is. Utóbbi eshetőség nélkül sem lesz könnyű vevőt találni a kényszerűségből lehasított egységre, mivel a rendkívül népszerű platform árcéduláját valószínűleg nagyon vastag ceruzával írnák meg.
Ráadásul nagyjából ugyanezt már egyszer megpróbálta az amerikai kormányzat eljátszani, de az végül nem jött össze. Donald Trump elnöksége alatt, 2020-ban már sikertelen kísérletett tettek a TikTok betiltására, ami más erőfeszítésekhez hasonlóan elhasalt a bíróságon, nem utosósorban a vállalat lobbitevékenységének köszönhetően.
A gazdasági kérdőjelek, a várható politikai manőverek és a borítékolható jogi eljárások együttesen most sem feltétlen adnak kedvező előjeleket a TikTok ellehetetlenítésével kapcsolatban. Annyit valószínűleg minimum el tud érni a cég, hogy az ügy végső rendezése ne hónapokba, hanem évekbe teljen. Addig pedig rengeteg minden változhat a világban.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak