A Meta vezére másfél év múlva már jobbára csak algoritmusok által készített és futtatott hirdetési kampányokkal számol a cég milliárdokat elérő közösségi platformjain.

Ambíciózus tervekről számolt be néhány nappal ezelőtt Mark Zuckerberg a Meta éves részvényesi közgyűlésén. A témáról elsőként beszámoló Wall Street Journal szerint a közösségi vállalatbirodalom feje egy olyan világot vázolt fel, ahol a hirdetési partnereknek elég csak egy termékfotót és egy költségkeretet megadnia, minden mást pedig rá lehet majd bízni a szuperhatékony generatív mesterséges intelligenciára.

A Meta hirdetési platformjain, a több milliárd felhasználóval büszkélkedő Facebookon és instagramon, már most is van lehetőség arra, hogy az ügyfelek gyorsan módosíthassák, vagy alternatív formába ölthessék hirdetéseiket az algoritmusok segítségével. Az alapító-vezérigazgató által felvázolt új világ azonban teljesen a generatív MI-re testálná a kampányok levezénylését.

"A nem túl távoli jövőben olyan világot szeretnénk elérni, ahol bármely vállalkozás egyszerűen megmondhatja nekünk, hogy milyen célt szeretne elérni, például eladni valamit vagy új ügyfeleket szerezni, mennyit hajlandó fizetni az egyes eredményekért, és összekapcsolhatja bankszámláját, mi pedig elvégezzük a többit" – idézte Zuckerberg múlt héten  elhangzott beszédét az amerikai pénzügyi lap. Egy podcastban mindezt pedig "a reklám kategóriájának újradefiniálásaként" aposztrofálta.

Nem mindenki boldog

Ahogy azt borítékolni lehetett, az ilyen jellegű "újradefiniálások" általában komoly ellenállást gerjesztenek. A The Guardian például már arról cikkezik, hogy a Meta terve valóságos sokkhullámot váltott ki a reklámszakma szereplőinél. Különösen a reklámozni kívánó cégek és a hirdetési platformok közé beékelődő ügynökségek tekintenek fenyegetésként Zuckerberg nem is olyan távoli, már jövő év végére beígért utópiájára.

A Meta természetesen igyekszik a félelmeket eloszlatni, és hangsúlyozza, hogy ezekkel az automatizált folyamatokkal elsősorban a kis- és közepes vállalatokat szeretnék támogatni. Utóbbiaknál ugyanis ritkán van meg a szakértelem és erőforrás arra, hogy saját reklámkampányt tervezzenek vagy rendeljenek meg.

Alex Schultz, a Meta marketingigazgatója egy hosszú, magyarázkodó LinkedIn-bejegyzésben külön kiemelte, hogy a vállalatnál hisznek abban, hogy az MI-támogatásnak köszönhetően az ügynökségek és a hirdetők értékes idejüket és erőforrásaikat az igazán fontos, kreatív feladatokra összpontosíthatják. A szakember ugyanakkor arra nem tért ki, hogy pontosan milyen kreatív feladat marad megoldatlan abban a rendszerben, ahol a reklámkampány minden lényegi aspektusát algoritmus intézi. 

Arra egyébként a WSJ beszámolója is kitér, hogy egyes márkák tulajdonosainál sem aratott osztatlan sikert az ötlet. Egyrészt ezek a nagy cégek nem feltétlenül szeretnék teljesen átadni az irányítást az online hirdetési piac egyik kiemelkedő szereplőjének, másrészt az MI generálta anyagok gyakran tartalmaznak hibákat, vagy éppen furcsa, zavaró benyomást keltenek a felhasználókban, ami nem feltétlenül szerencsés, ha éppen új ügyfeleket igyekszik bezsákolni az ember.

(Illusztráció: Meta)

Piaci hírek

Meglepetés! Elhülyít minket a ChatGPT használata

Az MIT tudósainak frissen publikált kutatása megerősíti azokat az aggodalmakat, miszerint annyira nem tesz jót az agyműködésünknek, ha túlzottan a generatív algoritmusokra bízzuk magunkat.
 
Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

A digitális támadások célpontjai ma már nem feltétlenül azok a vállalatok, amelyektől a támadók adatokat vagy pénzt akarnak szerezni. Elég, ha a támadás egyik láncszeme nem védett – az elkövetők ezen keresztül lépnek be a rendszerbe. És ez a láncszem gyakran nem is belül van.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Miért kell az üzleti intelligenciának megelőznie az MI bevezetését?

A felfokozott várakozásokhoz képest kiábrándító az MI-bevezetések valósága, ebben pedig a fő bűnös a rossz adatminőség és nem megfelelő adatinfrastruktúra.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.