A korábban már megszellőztetett hír igaz, csak éppen nem 500 millióért, hanem sajtóértesülések szerint megközelítőleg 6,5 milliárd dolláros értékelés mellett vásárolja fel az io elnevezésű startupot az OpenAI. A világ egyik legjelentősebb MI-fejlesztője ezzel hivatalosan is összebútorozik a korábban többek között az iPhone-ok tervezéséért is felelő dizájnlegendával, Jony Ive-val (a képen balra) és csapatával.
A témában kiadott vállalati bejegyzésből és az abba beágyazott, meglehetősen romantikusra hangszerelt kisfilmből sok konkrétum nem derül ki. Annyi mindenesetre világosan átjön, hogy Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója (a képen jobba) hatalmas tisztelője és rajongója Ive munkásságának, és ez a határtalan megbecsülés szerencsére kölcsönös. Erre építve dolgoznak már együtt két éve egy olyan új eszközön, amelynek kialakítását és működését az alapoktól a mesterséges intelligencia használta határozza meg. Az akvizíció után mindez a jövőbeli tervek szerint egy egész termékcsaláddá bővülhet, miközben Ive bevonódik az OpenAI egész termékpalettájának fazonírozásába.
Szivárgó titkok
Ennél többet egyelőre nem lehet hivatalosan tudni a szupertitkosan kezelt közös projektről és a készülőben lévő készülékről. A titoktartás azonban nem sikerült túl jól, mert a The Wall Street Journal hozzájutott Altman és Ive házon belüli hívásához, amellyel a kollégákat igyekeztek felvilágosítani az aktuális történésekről és a jövőbeli tervekről.
A pénzügyi lap exkluzív beszámolója szerint a nagy gonddal takargatott eszköz biztosan nem egy szemüveg lesz, mivel Ive nem akart olyasmit tervezni, amit viselni kell. Azt pedig már korábban is cáfolták, hogy valamiféle telefonváltozatról lenne szó, mivel a cél az, hogy az embereket megkíméljék a képernyők bámulásától.
Ahogy a WSJ cikke fogalmaz: "a termék képes lesz arra, hogy teljes mértékben tudatában legyen a felhasználó környezetének és életének, nem lesz feltűnő, képes lesz a zsebben vagy az asztalon pihenni, és egy olyan harmadik alapvető eszköz lenne, amelyet az ember a MacBook Pro és az iPhone után az asztalára helyezne".
Az OpenAI már egy viszonylag jól belátható menetrenddel bír a projekt kapcsán. A tervek szerint az első példány valamikor 2026 végén kerülhet piacra, hosszabb távon pedig az az elvárás, hogy a vállalat legyen a leggyorsabb technológiai gyártó, amelyik 100 millió készüléket szállít le "valami újból". Az ambíciózus célok támogatására Ive csapata már felvette a kapcsolatot olyan beszállítókkal, amelyek képesek lehetnek ilyen volumenben előállítani a termékhez szükséges alkatrészeket.
A dolgozói tájékoztató során Altman azt is elárulta, hogy ő már haza is vitte magához a termék első prototípusát. Az OpenAI vezérigazgatója szerint "ez a legmenőbb technológia, amit a világ valaha is látott". A fontosabb kérdés persze az lesz, hogy – amennyiben sikerül tartnai a menetrendet – nagyjából másfél év múlva a világ is ugyanezt gondolja-e majd Ive forradalminak beharangozott kütyüjéről.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak