Bár a két és fél évvel ezelőtt elindított ChatGPT-nek már heti szinten is több százmillió aktív felhasználója van, maga az OpenAI pedig ezalatt több mint 60 milliárd dollárnyi tőkebefektetéshez jutott, a vállalat még mindig masszívan veszteséges: legutóbb 2024-ben például közel 5 milliárd dolláros mínuszban volt a Futurism összeállítása alapján. A bennfentesek ennek ellenére 2029-re évi 125 milliárd dolláros bevételre számítanak, így a lap szerint egyre nagyobb szakadék tátong az OpenAI ambíciói és a társaság tényleges pénzügyi helyzete között, amit Ed Zitron technológiai író hírlevelében "származtatott MI-válságnak" nevez.
A cikk szerint Zitron a 2007 utáni jelzáloghitel-válságra utalva párhuzamot von az MI-fejlesztő vállalatok hatalmas veszteségeivel. Az OpenAI, az Anthropic és más cégek most is sokkal több pénzhez jutnak, mint amennyit a jelek szerint valaha is vissza tudnának keresni, de a befektetők folyamatosan abból indulnak ki, hogy a vállalatok értéke mindennek ellenére folyamatosan emelkedni fog. Így lehetséges, hogy értékelésük esetenként már több tízszerese a bevételeiknek, ami nyilván nem a hideg pénzügyi elemzéseken, hanem a sokat emlegetett "mágikus gondolkodáson" (hétköznapi nevén kapzsiságon) alapul.
Ha túl drága lesz, az ügyfelek is lelépnek
Zitron mindezek alapján a jelzálogpiaci válsághoz hasonló helyzetről beszél, miután szinte a teljes tech ágazat bevásárolt az erősen központosított és befektetői pénzekkel támogatott, értékek helyett csak anyagi veszteséget termelő technológiába. Ez elbocsátásokat, áremeléseket és a domináns cégek infrastruktúrájára támaszkodó szoftvereket eredményez: az Anthropic LLM-infrastruktúráján alapuló Cursor MI-kódgenerátor, melynek üzemeltetője júniusban közel 1 milliárd dolláros finanszírozást szerzett, például rögtön ezután olyan mértékű díjemelést hajtott végre, ami finoman szólva is felbosszantotta az ügyfeleit.
A szóban forgó Anysphere ezek szerint még a jelentős forrásbevonás ellenére is kifogyóban van a pénzből, másrészt kényszerhelyzetbe hozhatták az Anthropic saját áremelései is. Az OpenAI esetében még nehezebb elképzelni, hogy a díjemeléseken túl miből növelhetné bevételeit, miközben hatalmas felhasználói táborának legnagyobb része még mindig ingyenesen fér hozzá a szolgáltatásokhoz. A cikk szerint a kérdés tehát nem az, hogy lesznek-e durva áremelések, hanem hogy mikor, de a kényszerű lépések hosszabb távon épp ellentétes hatással lesznek az MI-fejlesztők bevételeire.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak