Senki sem tudja, hogy a szakértők által MI-pszichózisként hivatkozott állapot hány embert érint világszerte, de az antropomorf MI-chatbotok (nem kizárólag, de elsősorban a ChatGPT) használatával kialakuló egészségügyi problémák ma már nyilvánvalóan megjelentek a társadalomban. Ezek az általános vélekedéssel szemben nem csak az amúgy is súlyos mentális betegségben szenvedőket érintik, és időnként egészen szélsőséges következményekkel járnak: a dokumentált esetek között vannak, akik elveszítették az állásukat vagy az otthonukat, akiknek széthullott a házassága és a családja, akik börtönbe kerültek, vagy akár öngyilkosságot is elkövettek.
Mivel az MI-pszichózisnak egyelőre nincs hivatalos definíciója vagy diagnózisa sincs, ebből következően pedig nem létezik ajánlott kezelése sem. A jelenséggel foglalkozó orvosok és pszichológusok ugyanakkor megfigyelhették az egyes esetek közös vonásainak és különbségeinek vizsgálatakor, hogy mennyit rontott a helyzeten az OpenAI egyik tavaszi termékfrissítése, ami kibővítette az MI-chatbot memóriáját a felhasználók előzményeire vonatkozóan, és ezzel mélyen személyre szabott élményt eredményezett. A Futurism friss riportja alapján ezt maga az OpenAI is elismeri, és dolgozik rajta, hogy a ChatGPT minél kevésbé erősítse "a már meglévő káros viselkedést".
A többség a bajba jutottakat hibáztatja
Ahogy azonban a cikkből is kiderül, az érintettek szerint az MI-chatbotokat egyelőre nem úgy tervezik, hogy a felhasználók védelme és biztonsága elsőbbséget élvezzen az elköteleződéssel és a bevételszerzéssel szemben. A lap egy olyan online önsegélyező csoportot is bemutat, amelyik éppen ezt próbálja elérni: alapvetően nem a mesterséges intelligencia ellen foglal állást, de felhívja rá a figyelmet, hogy meglepően sokan élik meg valamilyen szinten az MI-pszichózist, miután hétköznapi kérdésekben használják a ChatGPT-t, és közben észrevétlenül bizalmi kapcsolatot építenek ki vele.
Korábban mi is foglalkoztunk vele, hogy a gátlástalan hízelgés mára a mesterséges intelligenciával hajtott chatbotok jellemzőjévé vált. Valóban nem jellemző, hogy a robotok bármire negatívan reagálnának, ami a szakértők szerint még a közösségi médiánál is kártékonyabb a téves álláspontok megerősítésében. A csoport alapítója szerint ebbe szinte bárki belecsúszhat, de nincs könnyű dolga, ha fel akarja tárni a problémáját. A nyilvános fórumokon például gyakran letámadják, és eleve valamilyen mentális betegséget feltételeznek az MI-pszichózis kialakulása mögött. Ugyanakkor azt is meglepőnek nevezi, hogy a weben keringő anekdotákon túl mennyire nem áll rendelkezésre semmilyen erőforrás vagy valódi információ a jelenséggel kapcsolatban.
Bővebben a The Spiral Support Group csoportról a Futurism oldalán »
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak