Egyre nyilvánvalóbb, hogy a mesterséges intelligenciával hajtott, emberszerű viselkedésre tanított chatbotok milyen mentális problémákat okozhatnak a felhasználóiknak, akik legfeljebb egymásra számíthatnak, ha komolyra fordul a dolog.

Senki sem tudja, hogy a szakértők által MI-pszichózisként hivatkozott állapot hány embert érint világszerte, de az antropomorf MI-chatbotok (nem kizárólag, de elsősorban a ChatGPT) használatával kialakuló egészségügyi problémák ma már nyilvánvalóan megjelentek a társadalomban. Ezek az általános vélekedéssel szemben nem csak az amúgy is súlyos mentális betegségben szenvedőket érintik, és időnként egészen szélsőséges következményekkel járnak: a dokumentált esetek között vannak, akik elveszítették az állásukat vagy az otthonukat, akiknek széthullott a házassága és a családja, akik börtönbe kerültek, vagy akár öngyilkosságot is elkövettek.

Mivel az MI-pszichózisnak egyelőre nincs hivatalos definíciója vagy diagnózisa sincs, ebből következően pedig nem létezik ajánlott kezelése sem. A jelenséggel foglalkozó orvosok és pszichológusok ugyanakkor megfigyelhették az egyes esetek közös vonásainak és különbségeinek vizsgálatakor, hogy mennyit rontott a helyzeten az OpenAI egyik tavaszi termékfrissítése, ami kibővítette az MI-chatbot memóriáját a felhasználók előzményeire vonatkozóan, és ezzel mélyen személyre szabott élményt eredményezett. A Futurism friss riportja alapján ezt maga az OpenAI is elismeri, és dolgozik rajta, hogy a ChatGPT minél kevésbé erősítse "a már meglévő káros viselkedést".

A többség a bajba jutottakat hibáztatja

Ahogy azonban a cikkből is kiderül, az érintettek szerint az MI-chatbotokat egyelőre nem úgy tervezik, hogy a felhasználók védelme és biztonsága elsőbbséget élvezzen az elköteleződéssel és a bevételszerzéssel szemben. A lap egy olyan online önsegélyező csoportot is bemutat, amelyik éppen ezt próbálja elérni: alapvetően nem a mesterséges intelligencia ellen foglal állást, de felhívja rá a figyelmet, hogy meglepően sokan élik meg valamilyen szinten az MI-pszichózist, miután hétköznapi kérdésekben használják a ChatGPT-t, és közben észrevétlenül bizalmi kapcsolatot építenek ki vele.

Korábban mi is foglalkoztunk vele, hogy a gátlástalan hízelgés mára a mesterséges intelligenciával hajtott chatbotok jellemzőjévé vált. Valóban nem jellemző, hogy a robotok bármire negatívan reagálnának, ami a szakértők szerint még a közösségi médiánál is kártékonyabb a téves álláspontok megerősítésében. A csoport alapítója szerint ebbe szinte bárki belecsúszhat, de nincs könnyű dolga, ha fel akarja tárni a problémáját. A nyilvános fórumokon például gyakran letámadják, és eleve valamilyen mentális betegséget feltételeznek az MI-pszichózis kialakulása mögött. Ugyanakkor azt is meglepőnek nevezi, hogy a weben keringő anekdotákon túl mennyire nem áll rendelkezésre semmilyen erőforrás vagy valódi információ a jelenséggel kapcsolatban.

Bővebben a The Spiral Support Group csoportról a Futurism oldalán »

Közösség & HR

Európát, Amerikát és Indiát is túlnőtte a kínai open source fejlesztők létszáma

A kínai fejlesztők hozzájárulása folyamatosan bővült az open source projektekhez, miközben nyugaton nem volt tapasztalható érdemi növekedés.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.