A technológia még nem áll készen a széles körű klinikai alkalmazásra, de a gyártó szerint forradalmasítja majd a fogászatok működését.

Az amerikai Perceptive által épített robot végrehajtotta a "világ első teljesen automatizált robotfogászati ​​eljárását" egy emberi páciensen – számolt be róla a the Independent. A technológia a társaság szerint lehetővé teszi az olyan fogászati beavatkozások gyorsabb és pontosabb végrehajtását, mint amilyen például tömések vagy a koronák elkészítése. A lap ezzel kapcsolatban a Perceptive vezérigazgatóját is idézi, aki szerint a rendszer fejlesztése folyamatosan zajlik, és úttörő szerepet szánnak neki a skálázható, teljesen automatizált fogászati ​​egészségügyi megoldások megjelenésében.

A gép egy robotkarral dolgozik, amelynek működését 3D-s képalkotás és mesterséges intelligencia segíti. Az eljárás a páciens szájának és fogainak szkennelésével kezdődik, a térbeli felvételeket pedig az MI elemzi, és ezek alapján tervezi meg az eljárást. A gyártó saját tájékoztatása szerint a robot mindössze 15 perc alatt képes lezavarni olyan kezeléseket, amelyeket a legtöbb emberi fogorvos két óra alatt szokott elvégezni – igaz, a cikkhez érkező hozzászólások alapján a páciensek túlnyomó többsége sokkal jobban bízna egy emberi fogorvosban, mint egy fúróval hadonászó robotkarban.

Egyszerűen minden jobb lesz tőle

Ezt döntést egyelőre senkinek sem kell meghoznia, mert a robotizált rendszer teljes körű klinikai használatához még nem szerezték meg a szükséges jóvhagyásokat, a Perceptive azonban biztonságosnak tartja az általa kidolgozott technológiát, ami várakozásai szerint átalakítja majd az ágazat eddig megszokott működését. A fogászati ​​eljárások pontosságának és hatékonyságának javítása mellett azt várják tőle, hogy kiszélesíti a jobb minőségű ​​ellátáshoz való hozzáférést, és javítja a betegélményt is (nyilván azoknál, akik hajlandók lesznek beülni a robot fogorvos székébe).

A 2020-ban indított startup eddig 30 millió dollár támogatást kapott különböző befektetőktől, köztük a Meta-vezérigazgató Mark Zuckerberg apjától, aki eredeti foglalkozását tekintve maga is fogorvos. A robotsebészetet egyébként már széles körben alkalmazzák az orvostudomány egyéb területein is, ahol az egyszerűbb műtétekben a gépek akár jobban is teljesítenek az embereknél. Kérdés persze, hogyha ezeket a feladatot fokozatosan elveszik a kezdő orvosoktól, akkor utóbbiaknak egyből a legbonyolultabb műtétekkel kellene-e megszerezniük maguknak a szükséges gyakorlatot.

a kép forrása: perceptive.io

Konzumer tech

Miért épp egy PDF-ben ne futna el a Doom?!

A több mint 30 éves ikonikus akciójátékot ezúttal a dokumentumok egységes megjelenítésére kitalált Portable Document Format keretei között élesztették újra.
 
Egy cég legacy rendszerei, fejlődési tervei mellett a belső kompetenciái és a beruházási készsége is befolyásolják, hogy milyen SD-WAN modellt érdemes választania.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.