De mit kell tudni róla egy CEO-nak? Erről beszélgettek szakértők a Corvinus Egyetemen Vezetéstudományi Intézete által szervezett rendezvényen.

Milyen szerepe lehet a vállalatok életében a mesterséges intelligenciának? Segítheti-e a menedzsment döntéseit? Valóban kiszorítja az embereket a munkahelyekről? Erről beszélgetett három szakértő a Corvinus Egyetem Vezetéstudományi Intézete szervezte beszélgetésen Szertics Gergely, az AI Partners Kft. ügyvezetője és a Frankfurt School of Finance and Management oktatója moderálásával.

Dr. Dörfler Viktor, Budapesti Corvinus Egyetem vendégkutatója, a University of Strathclyde docense, aki maga is fejlesztett MI-t, illetve tavaly jelent meg a What Every CEO Should Know About AI című könyve a Cambridge University Pressnél, elmesélte személyes történetét, hogyan jutott el az MI mélyebb megértéséig. Alapvetően az emberi gondolkodás felől közelített a mesterséges intelligenciához, ezért meg akarta érteni a kreatív emberi gondolkodást, amiben sokat segített, hogy 17 Nobel-díjas tudóssal készíthetett mélyinterjúkat.

Az MI nem új keletű, hívta fel a figyelmet Dörfler Viktor. A fejlesztés az ötvenes években indult direkten programozott rendszerrel. Azok ugyanúgy működtek, mint a későbbi, már a sakkvilágbajnokot vagy a go-világbajnokot is legyőzni képes MI-k: a gépekbe tápláltak logikai szabályokat és a már előfordult esetek óriási adattömegét. A gép pedig ezekből próbál szabályt csinálni. De a kutató szerint nagyon fontos hangsúlyozni: a legmodernebb MI-nek sincs tudata (nem tudja, hogy sakkozik); ezért nem is hisz az MI-hez kapcsolódó negatív jövőképekben, például hogy a mesterséges intelligencia átveszi az ember felett az uralmat. Azt azonban elismeri, hogy az emberi hibákat fölerősítheti: de ha egy világkatasztrófa következne be az MI miatt, azt nem a "gép", hanem az ember okozza.

Dr. Lóránd Balázs, a Continental Autonomous Mobility Hungary ügyvezető igazgatója, a Continentálnál folyó konkrét fejlesztésekről mesélt. Mint mondta, a neurális háló nem úgy működik, mint pl. a sakkozni képes szakértői rendszerek. A neurális hálózatok csapatként dolgozó információfeldolgozó egységekből állnak, amelyek ahhoz hasonlóan továbbítják az információkat, ahogyan a neuronok viselkednek az agyban. Ezek a hálózatok közösen, összetettebben és részletesebben képesek a nagyobb kihívásokkal szembenézni, amit nem lehetne megtenni hagyományos programozással.

A beszélgetés harmadik résztvevője, Dr. Lőcsei Tamás, a PwC Magyarország vezérigazgatója, lelkes amatőrnek nevezte magát a beszélgetőpartnerei között annak ellenére, hogy a PwC innovációs tevékenységét is koordinálja Közép-Kelet-Európában. Mint mondta, egyre közelebb jutunk ahhoz, hogy az MI segítse az embert az adatok megértésében.

A legjobb eszköz a tűz és a kerék óta

Dörfler azt hangsúlyozta, az MI nagyon gyorsan változik, nehéz kiszámítani, milyen eredménye lesz egy fontos döntésnek, és szerinte egyelőre nagyon korlátos a tudásunk ebben a kérdésben. Hogyan szembesül egy igazgató azzal, hogy rossz döntést hozott? Hogyan lehet azt biztosítani, hogy a cégvezetőnek mindig korszerű legyen a tudása? Sorolta a nyitott kérdéseket a kutató.

Félni nem szabad az MI-től, melynek jelentőségét a tűz vagy a kerék feltalálásához hasonlította. Ennek kapcsán kitért a hallucinációra is. Szerinte rossz a fogalom, mert negatív a konnotációja. A hallucináció a generatív MI lényege, mintákat keres, és azokból alkot a mintákhoz hasonló dolgokat. Ameddig nem azt várjuk tőle, hogy értse is, amit csinál, kiválóan működik abban az értelmezési keretben, amire tanítjuk. És persze azt, hogy az MI válasza jó-e, nekünk kell eldöntenünk.

A vezetőknek számolniuk kell azzal, hogy az MI miatt bizonyos vállalati struktúrák átalakulnak, mondta Lőcsei a társadalmi hatások kapcsán. Náluk például valószínűleg nem tartható majd a piramis struktúra, amelyben sok kezdő dolgozik. Feladatuk egy részét ugyanis a jövőben valószínűleg átveszi az MI. Ez azonban további problémákat vet fel. Dörfler Viktor sarkosabb példát hozott ugyanerre: a robotok már egyszerűbb műtétekben jobbak, mint az ember. De ha ezeket a feladatot elveszi a kezdő sebészektől, akkor a kezdőknek egyből a legbonyolultabb agyműtétekkel kell rutint szerezniük?

Cloud & big data

30 millió dollárral fognak hozzá a milliárdosok kitakarításához a közösségi médiából

Technológiai vezetők mellett még egy korai Facebook-befektető is támogatja a Free Our Feeds kezdeményezést, ami a nyílt forráskódú AT-protokoll segítségével számolná fel a Musk- vagy Zuckerberg-szerű üzletemberek koncentrált ellenőrzését az online közösségi tér fölött.
 
Egy cég legacy rendszerei, fejlődési tervei mellett a belső kompetenciái és a beruházási készsége is befolyásolják, hogy milyen SD-WAN modellt érdemes választania.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.