A Nemzeti Információs és Infrastruktúra Fejlesztési (NIIF) Intézet a mai napon adta át azt a hazai felsőoktatási és kutatási intézmények számára kifejlesztett hibrid adathálózatot, amellyel a magyar oktatók és kutatók munkáját kívánják könnyebbé tenni.

A december 9-én átadott hibrid hálózattal a hazai kutatók, valamint egyetemi oktatók és hallgatók számára elérhetővé válik a GÉANT2/3 európai rendszernek azokat a szolgáltatásait, melyeket a kontinens más országaiban a kutatók már évek óta használhatnak – áll a magyarországi felsőoktatás, kutatás és közgyűjteményi hálózat informatikai hátterének kifejlesztését és működtetését húsz éve végző Nemzeti Információs és Infrastruktúra Fejlesztési (NIIF) Intézet közleményében.

Az új hálózat nagy részét az NIIF Intézet fekete üveg infrastruktúrára alapozva építette ki. A hibrid adathálózati infrastruktúra integrálja az IP alapú (internet) szolgáltatásokat a menedzselt pont-pont optikai összeköttetések lehetőségével, támaszkodva a szolgáltatók már létező, illetve fejlesztés alatt álló távközlési infrastruktúrájára.

Hozzáférnek minden jóhoz A most kiépített hibrid adathálózati infrastruktúra az európai felsőoktatási és kutatói adathálózat integráns részeként dedikált kapacitású összeköttetések segítségével hozzáférést biztosít az európai kutatói hálózatok által elérhető nagy értékű kutatási erőforrásokhoz, kísérleti eszközökhöz, szuper-számítógépes kapacitásokhoz és egyedi nagyberendezésekhez.

Az Intézet hangsúlyozza, ez a fejlesztés kiemelkedő a hazai informatika történetében. Magyarország legkorszerűbb és legnagyobb teljesítményű optikai hálózata többéves kutatómunkával, világviszonylatban is a leghaladóbb technológiák alkalmazásával valósult meg.

Kétmilliárdos téttel A mostani fejlesztés a HBONE+ nevű, átfogó elektronikus infrastruktúra fejlesztési projekt része, amelyet az NIIF Intézet 2009-2011 között valósít meg, az Új Magyarország Fejlesztési Terv által támogatott projektek keretében, európai uniós források bevonásával. A hibrid hálózati fejlesztés a teljes HBONE+ projekt 4,2 milliárd forintos költségének mintegy felét teszi ki.

Hadat üzent az adatporszívózó MI-fejlesztőknek a Cloudflare

A cég alapból kitiltja ügyfelei oldaláról a minél több internetes információt felszippantani akaró MI-botokat. A tartalomgyártó weboldalak üzemeltetői pedig egy új szolgáltatásnak köszönhetően "belépő díjat" szedhetnek a webet pásztázó robotoktól.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.