A Nemzeti Információs és Infrastruktúra Fejlesztési (NIIF) Intézet a mai napon adta át azt a hazai felsőoktatási és kutatási intézmények számára kifejlesztett hibrid adathálózatot, amellyel a magyar oktatók és kutatók munkáját kívánják könnyebbé tenni.

A december 9-én átadott hibrid hálózattal a hazai kutatók, valamint egyetemi oktatók és hallgatók számára elérhetővé válik a GÉANT2/3 európai rendszernek azokat a szolgáltatásait, melyeket a kontinens más országaiban a kutatók már évek óta használhatnak – áll a magyarországi felsőoktatás, kutatás és közgyűjteményi hálózat informatikai hátterének kifejlesztését és működtetését húsz éve végző Nemzeti Információs és Infrastruktúra Fejlesztési (NIIF) Intézet közleményében.

Az új hálózat nagy részét az NIIF Intézet fekete üveg infrastruktúrára alapozva építette ki. A hibrid adathálózati infrastruktúra integrálja az IP alapú (internet) szolgáltatásokat a menedzselt pont-pont optikai összeköttetések lehetőségével, támaszkodva a szolgáltatók már létező, illetve fejlesztés alatt álló távközlési infrastruktúrájára.

Hozzáférnek minden jóhoz A most kiépített hibrid adathálózati infrastruktúra az európai felsőoktatási és kutatói adathálózat integráns részeként dedikált kapacitású összeköttetések segítségével hozzáférést biztosít az európai kutatói hálózatok által elérhető nagy értékű kutatási erőforrásokhoz, kísérleti eszközökhöz, szuper-számítógépes kapacitásokhoz és egyedi nagyberendezésekhez.

Az Intézet hangsúlyozza, ez a fejlesztés kiemelkedő a hazai informatika történetében. Magyarország legkorszerűbb és legnagyobb teljesítményű optikai hálózata többéves kutatómunkával, világviszonylatban is a leghaladóbb technológiák alkalmazásával valósult meg.

Kétmilliárdos téttel A mostani fejlesztés a HBONE+ nevű, átfogó elektronikus infrastruktúra fejlesztési projekt része, amelyet az NIIF Intézet 2009-2011 között valósít meg, az Új Magyarország Fejlesztési Terv által támogatott projektek keretében, európai uniós források bevonásával. A hibrid hálózati fejlesztés a teljes HBONE+ projekt 4,2 milliárd forintos költségének mintegy felét teszi ki.

Linus Torvalds eligazította a generatív mesterséges intelligenciát

Már nagyon hiányzott a megfelelő iránymutatás a linuxos közösségnek.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.