Miközben már pár száz dollárért is kínálnak otthonra 3D-s nyomtatókat, a legprecízebb, így ipari felhasználásra képes technológia ára továbbra is az egekben van. Az ok egy csokornyi szabadalom, amelyeknek hamarosan lejárnak a jogai.

A mikroszkopikus rétegekből, szintenként felépített nyomatok előállítását szokás egyetlen gyűjtőfogalomba, a 3D-s nyomtatás kategóriájába sorolni. Csakhogy ezen a területen is nagyon komoly különbségeket találni, ha a részletekre is kíváncsiak vagyunk. Mint arról beszámoltunk, a korábban több ezer dollárba kerülő nyomtatók idén már a néhány száz dolláros kategóriába kerültek, ám ezek a termékek egy olyan megoldást használnak, amely precíziós ipari feladatokra, pláne nagyobb szériás sorozatgyártásra nem alkalmas.


Rendelhető termékek a Shapeways oldalán

Ez utóbbira még mindig a sok tízezer dollárba kerülő, úgynevezett szelektív lézer szinterezés (Selective Laser Sintering – SLS) technikát alkalmazó gépekre van szükség. Ezeknek ráadásul nem csupán az ára magas, de rendelni sem olyan egyszerű. A Quartz magazinnak nyilatkozó Duann Scott, a 3D-s nyomatokat rendelésre készítő Shapeways szakembere, például arról mesélt, hogy hiába kapnak egyre több megrendelést kis sorozatgyártásban készűlő nyomatokra, a gyártói kapacitásuk rugalmasságát erősen befolyásolja, hogy egy új nyomtatóra leadott rendelést egy-másfél évre vállal a szállító.

Szabad a gazda!  A most már tömegesen elérhető, olcsó asztali 3D-s nyomtatók és az SLS eljárást használó nagypályás modellek között tátongó szakadékot nem csupán a technológiát érintő különbségekre vagy éppen a méretgazdaságosságból fakadó előnyökre lehet visszavezetni. Scott szerint az otthoni felhasználásra szánt nyomtatóknál néhány év alatt lezajló árzuhanás (14 ezer dollárról 300-ra) mögött elsősorban az áll, hogy az olcsóbb gépekben használt ráolvasztásos (Fused Deposition Modeling – FDM) eljáráshoz köthető szabadalmi jogok öt évvel ezelőtt jártak le. Ezt követően a szabadon használható technológia és a piaci verseny pillanatok alatt meghozta az áttörést.

Valami hasonlóra kell készülni az SLS esetében is. Az ipari 3D-nyomatás eljárását védő szabadalmak jogai ugyanis 2014 februárjában lejárnak. Mindez azt jelentheti, hogy az ipari formatervezéstől, a szerszám- és prototípusgyártáson át a kisszériás termékek előállításáig bezárólag számos munkafolyamat válhat gyorsabbá, olcsóbbá. Ez pedig hosszú távon és globálisan csak jót jelenthet a folyamat szereplőinek, legyenek azok 3D-s nyomtatót gyártó cégek, bérnyomtatást végző vállalkozások, tervezők vagy éppen a lánc végén álló fogyasztó, aki hamarabb és csökkentett áron juthat egyéni igényekre szabott, mégis ipari gyártási minőségű termékekhez.
 

Magyarországon is kaphatók asztali 3D-s nyomtatók
Megfizethetővé vált az otthoni 3D-nyomtatás

Robotméh enyhítheti az élelmezési krízist

A beporzást végző méhek számának tendenciózus csökkenése súlyos válsággal fenyeget. Egy amerikai kutatócsapat azonban jól halad a gépesített alternatíva fejlesztésével.
 
Valószínűleg soha. A piackutatók szerint a felhő mellett is dinamikusan növekszik a hosting iránti igény.

a melléklet támogatója a vshosting

Létezik egy ortodox irányzat, mely szerint a jelszavak legyenek minél hosszabbak és összetettebbek, valamint cseréljük azokat minél gyakrabban. Valóban ettől lesznek a rendszereink biztonságosabbak? Pfeiffer Szilárd (Balasys) írása.

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 2. rész

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 3. rész

A felmérésekből egyre inkább kiderül, hogy az alkalmazottak megtartása vagy távozása sokszor azon múlik, amit a szervezetük nem csinál, nem pedig azon, amiben egymásra licitál a többi munkáltatóval.

Ezért fontos számszerűsíteni a biztonsági kockázatokat

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2023 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.