Hatalmas siker kapujában a gesztusvezérlő eszköz fejlesztői
Horváth Balázs2013.04.12.
A vezeték nélküli, alkaron viselhető MYO csak jövőre kerül a vásárlókhoz, de már most közel 4 millió dolláros előrendelés érkezett rá.
A hordható, testünkön viselhető technológiák igazi slágertémává nőtték mi magukat az utóbbi időben, amit elsősorban az egyre jobban elszaporodó okosórák hírei gerjesztenek. Ezzel párhuzamosan a fejlesztők annak a lehetőségét is keresik, hogy a társunkká szegődött elektronikai eszközöket hogyan lehetne minél könnyebben, természetesebben kezelni méghozzá úgy, hogy egy vezérlőegységgel akár több készüléket is irányíthassunk.
Kanadából jöttek ■A kanadai székhelyű Thalmic Labs csapata megálmodta, megtervezte, és el is készítette azt az eszközt, ami ezeket az igényeket kiszolgálja. Egy alkarra rögzíthető, érzékelőkkel ellátott pántról van szó, ami vezeték nélküli kapcsolatban van a vezérelt eszközzel, aminek kézmozdulataink segítségével adhatunk ki utasításokat. A MYO (a görög mŷs, izom szóból) két módon figyeli gesztusainkat: a belső felületen elhelyezett érzékelők a karunkban fotó izomkötegek megfeszülését, elernyedését, illetve az általuk kibocsátott elektromos feszültséget érzékelik.
MYO: túl szép, hogy igaz legyen?
A készítők szerint annyira gyorsan teszi mindezt, hogy a MYO még azelőtt reagál az izmok összehúzódására, hogy a kéz a mozdulatot valóban megtenné. Az izmok figyelésén kívül egy mozgásérzékelő szenzor segít még a parancsok kiadásában, ez energiát egy beépített Lithium-ion akkumulátor biztosítja, a vezeték nélküli kapcsolatért egy alacsony fogyasztású, 4.0-ás Bluetooth modul felel, a számítási kapacitást pedig egy ARM processzor szolgáltatja.
Mozdulattal mozdul ■A projekt erőssége, hogy nem koncepcióról, hanem valóban működő, hamarosan piacra kerülő termékről van szó. A huszonéves vezetői gárdával és 15 alkalmazottal rendelkező cég a MYO-t 149 dolláros vételáron fogja árusítani jövőre, de előrendeléseket már most fogadnak az oldalukon. Az ott található információk szerint eddig 25 ezer előrendelés érkezett a termékre, ami már most 3,5 millió dolláros értéket jelent, és a számláló továbbra is pörög. (Hacsak nem egy rendkívül ügyesen felépített médiahadjáratról van szó, aminek mi és kedves olvasóink is éppen áldozatul esünk.)
Bárhogy is legyen, az biztos, hogy a videóban bemutatott sokszínű felhasználási területek miatt sikerre van ítélve a termék, hiszen vállalkozások és magánszemélyek részére egyaránt segítséget nyújt a MYO. A Waterloo-i Egyetemen végzett fejlesztőgárda tagjai korábban is tervezéssel, robotok, holdjárók építésével, játékszoftverek fejlesztésével foglalkoztak, és minden addigi dolog akkor fordult komolyra, amikor 2012-ben 25 ezer dollárt nyertek egy startup versenyen.
Az addig saját pénzből, családi adományokból, és egyéb módon összekalapozott pénzekből folytatott munka gyorsan eljutott a kész termékig, és a tulajdonosok ragaszkodnak is a céghez, hiszen azt nyilatkozták, hogy a cégüket nem eladásra alapították, bár szívesen meghallgatnánk a véleményüket majd egy nagyobb összegű ajánlat után.
A MYO tehát hamarosan forradalmasíthatja (de ha ez túlzás lenne, akkor alaposan megváltoztathatja) azt, hogy miként kommunikálunk a bennünket körülvevő eszközökkel. A Thalmic Labs csapata idén nyáron elérhetővé teszi a MYO API-ját (alkalmazásprogramozási felület), így a programozók rávethetik magukat, és valószínűleg még az eddigieknél is többet hozhatnak ki belőle.
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.