Egy friss kutatás szerint súlyos következményei lehetnek, hogy a nagy nyelvi modellek rosszul általánosítanak a tudományos anyagok tartalmi összefoglalásakor.
Hirdetés
 

A nagy nyelvi modellek (LLM-ek) által működtetett chatbotok egyik legfontosabb képessége az összetett információ közérthető formában való összefoglalása lehet – pontosabban az a sebesség, amivel átrágják magukat a nagy mennyiségű adaton, meghaladva vele az emberi munkára épülő feldolgozás lehetőségeit. Problémát jelent azonban, hogy a tudományos anyagok összefoglalásakor az LLM-ek hajlamosak elhagyni olyan részleteket, amelyek lényegesek lennének a későbbi következtetéseket illetően, és amelyek hiányában az eredeti szövegekhez képest indokolatlan általánosításokhoz vezethetnek a kimeneteikre támaszkodó eredmények is – derül ki a Royal Society oldalán közzétett kutatásból.

Míg az emberi agy ösztönösen képes általános tanulságokat levonni egy-egy konkrét tapasztalatból, a robotok programozásában kihívást jelent a különböző árnyalatok kezelése, amelynek révén eldönthetik, hogy milyen adatokra érdemes összpontosítaniuk. Így aztán igaz, hogy az összefoglalás gyakran túlságosan időigényes munka az emberek számára, és az LLM-ekben nagy lehetőséget látnak például a klinikai alkalmazásokban, de ugyanezekben a környezetekben a részletek súlyozása is rendkívül fontos dolog, sőt a kihagyások könnyen katasztrófákhoz is vezethetnek. Ez pedig minimum aggasztóvá teszi, hogy a nagy nyelvi modelleket mindenhova beerőszakolják az iskolai házi feladatoktól a műszaki tudományokig.

Fejlődés helyett visszafejlődés

A Futurism beszámolója ezzel kapcsolatban kiemeli, hogy egyre több területen merülnek fel a mesterséges intelligenciára jellemző, széles körben tapasztalható pontatlanság. Bár a hurráoptimista marketing értelmében a mesterséges intelligencia egyre csak okosodik, és felgyorsíthatja a tudományos áttöréseket, sőt új tudományágakat hozhat létre, a fenti tanulmány alapján az MI látszólag megbízható válaszainak akár 73 százaléka is tartalmazhat ilyen pontatlanságokat. A tanulmányban 10 hi-tech chatbot közel 5 ezer tudományos összefoglalóját vizsgálták meg, és megállapították, hogy a robotok az emberek által írt tudományos összefoglalókhoz képest ötször több kulcsfontosságú részletet hagytak figyelmen kívül.

A teljesítményük még úgy sem javult, hogy kifejezetten utasították őket a pontosságra, de ennél is érdekesebb, hogy az LLM-ek annál magasabb hibaszázalékkal dolgoztak, minél újabb kiadásról volt szó – ami éppen az ellenkezője az iparágban sulykolt ígéreteknek. A nagy nyelvi modellek alul- vagy túláltalánosításra való hajlama és a használatuk elterjedtsége közötti összefüggés a tanulmány szerzői szerint ugyancsak kockázatot jelent a kutatási eredmények félreértelmezésére. A tudósok megállapítják, hogy maguk a promptok is jelentős hatással lehetnek a kimenetekre, de az további vizsgálatokat igényel, hogy a természettudományos szövegösszefoglalókban megjelenő általánosítások pontosságát hogyan befolyásolják.

Cloud & big data

A spórolás miatt potyoghattak le az égből az Amazon drónjai

Egy decemberi incidens kapcsán a Bloomberg a kereskedelmi óriásra nézve kellemetlen értesülésekkel jelentkezett. A vállalat hevesen tagad.
 
Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.