Újabb riválisa szavaz az Anthropicra, pontosabban az általa kidogozott Model Context Protocol (MCP) szabványra. Pár héttel az OpenAI után a Google is így döntött. A Google DeepMind vezetője, Demis Hassabis tegnap jelentette be az X-en, hogy mind a Gemini modellek, mind az SDK támogatja az MCP-t. De míg március végén Sam Altman már elérhető megoldásként beszélhetett erről (az Agents SDK-ban már akkor megtalálható volt a protokoll), Hassabis nem árulta el, hogy az ügyfelek mikortól élvezhetik az előnyeit.
Úgy tűnik, az Anthropic valami nagyon fontosat fedezett fel az MCP-vel a mesterséges intelligencia üzleti hasznosításához. Már egy sor kisebb-nagyobb MI-cég – a két fenti mellett például a Block, az Apollo, a Replit, a Codeium vagy a Sourcegraph – jelentette be a támogatását.
Friss hús, akárcsak a működő MI
A Model Context Protocolt az Anthropic is csak 2024 végén vezetett be. Népszerűségét annak köszönheti, hogy rugalmasabbá teszi az adatforrásokhoz való hozzáférést. Feladata ugyanis épp az, hogy univerzális interfészként kapcsolja össze a modelleket külső adatforrásokkal és eszközökkel. Biztonságos hozzáférést biztosít MI-asszisztenseknek repositorykban, üzleti alkalmazásokban, fejlesztői környezetekben stb. tárolt adatokhoz anélkül, hogy mindegyikhez külön-külön kellene konnektort építeni.
Mivel elvileg bármilyen nyelvi modellhez, bármilyen adatkészlethez vagy eszközhöz használható kétirányú kapcsolat felépítésére, ezért is nevezik sokan az MI rendszerek USB-C portjának.
Könnyen belátható, miért látnak annyian lehetőséget az MCP támogatásában. Egyre nagyobb a nyomás az MI-cégeken, hogy profitot termeljenek, és a protokoll talán közelebb viszi a technológiát ahhoz, hogy üzleti környezetben hatékony eszköz legyen. Habár az általános chatbotok jók arra, hogy fenntartsák a hájpot, üzleti környezetben más adatokon alapuló válaszokra, nagyobb biztonságra és pontosságra van szükség. Ehhez sokféle egyedi adatforrás kell, az MCP pedig megteremti a lehetőségét, hogy azokat egyszerű legyen becsatornázni. Így egy chatbot sokkal jobban fel tudja építeni a releváns kontextust válaszai pontosításához.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak