Miután a Microsoft négy évvel ezelőtt több rivális érdeklődő elől elhalászta a Skype azonnali üzenetküldőt, a cég fokozatosan terjeszti ki a rendszer mind házon belül (akár saját gyermekei feláldozásával), mind pedig globálisan. Ennek a folyamatnak a részeként a múlt ősszel meghirdetett Skype for Web szolgáltatás immár az USA-ban és az Egyesült Királyság területén is elérhetővé vált.
Letölteni sem kell (de)
A Microsoft tavaly novemberben hozta nyilvánosságra szándékát egy olyan weboldal létrehozására, amelyen keresztül a felhasználók úgy is tudják használni a Skype-ot, hogy az adott gépen nincs telepítve a dedikált alkalmazás. Az első, zárt tesztelési fázist követően most már a fent említett két régióban szabadon elérhető a webes változat. Természetesen a szolgáltatás itt nem fog megállni, és a későbbiekben további országok csatlakoznak majd az úttörőkhöz.
A Skype for Web koncepciója szerint a felhasználók így olyan gépeken is tudják majd telefonálásra, üzenetküldésre és egyéb feladatokra használni a rendszert, amelyeken nincs előre telepítve a program. Például nyilvános gépeken, vagy olyanokon, amelyeken az installálás rendszerszinten tiltott művelet. Jelenleg azonban némileg belerondít a képbe az a tény, hogy ugyan az alkalmazást valóban nem kell telepíteni, de egy plug-in letöltése így is szükséges ahhoz, ha a böngészőben akarunk Skype-ot használni. A mérnökök ezt a kis szépséghibát november óta igyekeznek eltűntetni, egyelőre sikertelenül.
Az mindenesetre egyértelmű, hogy a Microsoft mindent megtesz a megoldás népszerűsítésére, és a lehető legszélesebb réteg elérésére. Maga a böngészős csevegés nem feltétlenül hatalmas lépés, de ha hozzátesszük, hogy a Skype már Windowson, Macen, Linuxon, iOS-en, Androidon, az Xbox One konzolon, sőt bizonyos okostévéken is használható, egészen szép lefedettséget kapunk.
Tolmácsot kérek!
Hogy mennyire fontos termékké vált a Microsoft portfóliójában az üzenetküldő, arra jó példa a másik, ugyancsak most bejelentett fejlesztés. Az egy éve bemutatott Skype Translator ugyanis nyár végén integrálódhat a windowsos asztali alkalmazásba. A korábban meghívásos rendszerben, majd szabadon kipróbálható, közel valós idejű tolmács így már azok számára is rendelkezésre fog állni, akik nem vették a fáradságot, hogy az előzetes verzióval kísérletezzenek.
A kezdetben angolul és németül beszélő, illetve 40 nyelven írásban fordító alkalmazás immár spanyolul, olaszul és mandarin nyelven is elboldogul szóban (érdekes módon a tavalyi demóban használt német nyelv viszont hiányzik a friss felsorolásból), az írott repertoárja pedig ötvenre bővült. Utóbbiak között pedig a magyar is ott szerepel. Aki nem tud várni a hivatalos "beépülésre", az az előzetes verziót akár most is letöltheti.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak