Már előrendelhető az Apple Card, de egyelőre csak az amerikai piacon. Nincs is nyilvános menetrend más piacokra.

Ebben a hónapban piacra kerül az Apple saját bankkártyája, az Apple Card. Ez Tim Cook vezérigazgató a legutóbbi negyedéves gyorsjelentésnél is megerősítette. Ez is része a termékportfólió diverzifikálása tett lépéseknek, de azon túl is mutat, tekintve, hogy itt – legalábbis részben – új piacra lép a vállalat.

A dizájnos kártyára (titán anyag, lézerrel maratott feliratok és logók…) már megindult az előregisztráció, az Apple Wallet alkalmazásán keresztül lehet igényelni. Ami a nem amerikai Apple-felhasználóknak rossz hír, hogy egyelőre csak az USA-ban. Az Apple még menetrendet sem közölt arra vonatkozóan, hogy milyen piacokon és milyen ütemben vezetné be a hitelkártyát.

A kártya kiadásával párhuzamosan az Apple leállította azt a Barclaycarddal közös Visa-alapú kártyához kapcsolódó speciális visszatérítési programját. Ez egy egyszerű hűségkártyaként funkciónált: aki ilyen kártyával vásárolt, a vásárlás után kapott pontokat levásárolhatta az App Store-ba, vagy beválthatta iTunes ajándékkártyára.

Szigorúak a használati feltételek

Mint arról a 9To5Mac beszámolt, a Goldman Sachs oldalán megjelent a kártya ÁSZF-je is [PDF].

A kártya, amely amúgy egy MasterCard, egyébként több olyan tulajdonsággal is bír, ami alapvetően megkülönbözteti a hagyományos hitelkártyáktól. Ezek elsősorban biztonsági elemek, illetve a magánélet védelmét szolgálják. Elhagyták róla a tizenhat jegyű bankkártyaszámot, és a hagyományos kártyák háromjegyű biztonsági kódját, a CVV-t (Card Verification Value), sőt a lejárati dátumot is.

Magához a kártyaszámhoz a Wallet alkalmazásban lehet csak hozzáférni. Emellett a kártya minden vásárlásnál generál egy véletlenszerű számot is, így a vevő nehezebben követhető, és a kártyához a pénzügyi hátteret biztosító Goldman Sachs nem jut a felhasználóról adatokhoz.

De a csalásokat is megpróbálják maximálisan kiszűrni. Az ügyfél push üzenetet kap minden olyan tranzakcióról, ami csalásgyanús, és ha erre nyom egy OK-t, a bank azonnal leállítja a tranzakciót. Szintén fontos biztonsági előírás, hogy jailbreakelt készülékkel nem használható, ha valaki a kártya megszerzése után jailbreakeli a készülékét, azt azonnal az Apple Card fiók lezárásával, a hozzáférés korlátozásával, sőt a hitelszámla-szerződés megszüntetésével büntetheti a bank.

Perceken belül hozzájuthatunk

Az Apple azt ígéri, hogy a kártyaigénylés elbírálása gyors lesz. Az igénylés ugyanis az Apple ID-n keresztül történik, így az ott szereplő adatokkal dolgozik a bíráló rendszer. Amint megvannak az adatok, az ügyfél perceken belül megkapja a választ. Az ügyfél a pozitív elbírásá után azonnal használatba veheti az Apple Card virtuális változatát, a fizikai kártyát pedig pár héten belül kapja meg.

Hűségprogram is lesz, de kicsit más, mint a korábbi. Ahogy egyes hitelkártyáknál, az Apple Cardnál is készpénz-visszatérítéssel jutalmazzák a kártyahasználatot. Amíg azonban az hitelkártyáknál jellemzően havi elszámolással dolgoznak, az Apple Card napi pénzvisszafizetést kínál, melyek mértéke 1-3 százalék. 3 százalék visszatérítést azért kap a vásárló, ha közvetlenül az Apple-től (Store, apple.com, iTunes) vásárol. Az Apple Pay-vásárlások után 2 százalék, míg minden más esetben 1 százalék a visszatérítés – írja a MacRumors.

A kártyahitel amúgy nem olcsó, a hitelképesség függvényében az éves kamat 13 és 24 százalék között van. Ugyanakkor a kártyatulajdonos mentesül egy sor költség alól: nincs például a kártyának éves díja, nem kell külön fizetni a külföldi tranzakcióként, nem számolnak fel díjat a hitelkeret növeléséért stb.

Az Apple Cardhoz valószínűleg az iOS 12.4-es kiadása kell, az tartalmazza ugyanis a kártyát is kezelni képes Wallet alkalmazást. Az Apple hamarosan kiad egy speciális alkalmazást is a kártyához, amivel iPadeken is használható lesz.

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.