Ebben a hónapban piacra kerül az Apple saját bankkártyája, az Apple Card. Ez Tim Cook vezérigazgató a legutóbbi negyedéves gyorsjelentésnél is megerősítette. Ez is része a termékportfólió diverzifikálása tett lépéseknek, de azon túl is mutat, tekintve, hogy itt – legalábbis részben – új piacra lép a vállalat.
A dizájnos kártyára (titán anyag, lézerrel maratott feliratok és logók…) már megindult az előregisztráció, az Apple Wallet alkalmazásán keresztül lehet igényelni. Ami a nem amerikai Apple-felhasználóknak rossz hír, hogy egyelőre csak az USA-ban. Az Apple még menetrendet sem közölt arra vonatkozóan, hogy milyen piacokon és milyen ütemben vezetné be a hitelkártyát.
A kártya kiadásával párhuzamosan az Apple leállította azt a Barclaycarddal közös Visa-alapú kártyához kapcsolódó speciális visszatérítési programját. Ez egy egyszerű hűségkártyaként funkciónált: aki ilyen kártyával vásárolt, a vásárlás után kapott pontokat levásárolhatta az App Store-ba, vagy beválthatta iTunes ajándékkártyára.
Szigorúak a használati feltételek
Mint arról a 9To5Mac beszámolt, a Goldman Sachs oldalán megjelent a kártya ÁSZF-je is [PDF].
A kártya, amely amúgy egy MasterCard, egyébként több olyan tulajdonsággal is bír, ami alapvetően megkülönbözteti a hagyományos hitelkártyáktól. Ezek elsősorban biztonsági elemek, illetve a magánélet védelmét szolgálják. Elhagyták róla a tizenhat jegyű bankkártyaszámot, és a hagyományos kártyák háromjegyű biztonsági kódját, a CVV-t (Card Verification Value), sőt a lejárati dátumot is.
Magához a kártyaszámhoz a Wallet alkalmazásban lehet csak hozzáférni. Emellett a kártya minden vásárlásnál generál egy véletlenszerű számot is, így a vevő nehezebben követhető, és a kártyához a pénzügyi hátteret biztosító Goldman Sachs nem jut a felhasználóról adatokhoz.
De a csalásokat is megpróbálják maximálisan kiszűrni. Az ügyfél push üzenetet kap minden olyan tranzakcióról, ami csalásgyanús, és ha erre nyom egy OK-t, a bank azonnal leállítja a tranzakciót. Szintén fontos biztonsági előírás, hogy jailbreakelt készülékkel nem használható, ha valaki a kártya megszerzése után jailbreakeli a készülékét, azt azonnal az Apple Card fiók lezárásával, a hozzáférés korlátozásával, sőt a hitelszámla-szerződés megszüntetésével büntetheti a bank.
Perceken belül hozzájuthatunk
Az Apple azt ígéri, hogy a kártyaigénylés elbírálása gyors lesz. Az igénylés ugyanis az Apple ID-n keresztül történik, így az ott szereplő adatokkal dolgozik a bíráló rendszer. Amint megvannak az adatok, az ügyfél perceken belül megkapja a választ. Az ügyfél a pozitív elbírásá után azonnal használatba veheti az Apple Card virtuális változatát, a fizikai kártyát pedig pár héten belül kapja meg.
Hűségprogram is lesz, de kicsit más, mint a korábbi. Ahogy egyes hitelkártyáknál, az Apple Cardnál is készpénz-visszatérítéssel jutalmazzák a kártyahasználatot. Amíg azonban az hitelkártyáknál jellemzően havi elszámolással dolgoznak, az Apple Card napi pénzvisszafizetést kínál, melyek mértéke 1-3 százalék. 3 százalék visszatérítést azért kap a vásárló, ha közvetlenül az Apple-től (Store, apple.com, iTunes) vásárol. Az Apple Pay-vásárlások után 2 százalék, míg minden más esetben 1 százalék a visszatérítés – írja a MacRumors.
A kártyahitel amúgy nem olcsó, a hitelképesség függvényében az éves kamat 13 és 24 százalék között van. Ugyanakkor a kártyatulajdonos mentesül egy sor költség alól: nincs például a kártyának éves díja, nem kell külön fizetni a külföldi tranzakcióként, nem számolnak fel díjat a hitelkeret növeléséért stb.
Az Apple Cardhoz valószínűleg az iOS 12.4-es kiadása kell, az tartalmazza ugyanis a kártyát is kezelni képes Wallet alkalmazást. Az Apple hamarosan kiad egy speciális alkalmazást is a kártyához, amivel iPadeken is használható lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak