Az Albedo Space nevű startup olyan alacsony pályán mozgó műholdakat épít, amelyek akár egyes emberekre is képesek lesznek majd ráközelíteni és részletes felvételeket készíteni – olvasható a The New York Times kedden közölt riportjában. A cég állítólag nem tervezi, hogy a műholdakkal együtt személyazonosítására is alkalmas arcfelismerő technológiát alkalmazna, de ettől függetlenül az eddigieknél sokkal nagyobb pontossággal lesznek képesek körülfényképezni a célpontokat. Ez egyfelől hatalmas előrelépés lenne a műholdas megfigyelés területén, másfelől viszont több évtizede napirenden lévő személyiségi jogi és adatvédelmi félelmeket váltana valóra.
A lap szerint az Albedo Space eddig 100 millió dollárnyi befektetést szedett össze, és több szerződést is kötött az amerikai hadsereggel és bizonyos kormányzati ügynökségekkel. A társaságnál évek óta következetesen hangsúlyozzák, hogy szolgáltatásaik életeket menthetnek a hatósági műveletek támogatásával a katasztrófa sújtotta övezetekben, emellett hasznosnak bizonyulhatnak az infrastruktúra-felügyeleti vagy várostervezési alkalmazásokban, de védelmi és hírszerzési felhasználási eseteket is említenek. A kérdés tehát úgy hangzik, hogy az embereknek mennyit kell feladniuk a magánéletükből a beígért biztonság kedvéért.
Ismét csak utólag fognak gondolkodni
A cikkben a vállalat egyik vezetőjét idézik, aki arról beszél, hogy az Albedo Space-nél nagyon is tisztában vannak a műholdas kamerák adatvédelmi vonatkozásaival és a visszaélések lehetőségével. Az unalomig ismert kommunikációs panelek azonban nem igazán hatják meg a kritikusokat. Az Electronic Frontier Foundation képviselője szerint például mindenképpen érdemes aggódnunk, ha megjelenik egy óriási kamera az égbolton, amit a kormányzati megrendelők bejelentés nélkül bármikor használhatnak, a Harvard egyik asztrofizikusa pedig újabb lépésről beszélt a lapnak a Nagy Testvér típusú megfigyelés irányába.
A NYT összeállítása kitér rá, hogy a szakértők szerint könnyű példákat találni az ilyen műholdak hasznosságára, de ezzel még nehéz lenne tromfolni a kézzelfogható adatvédelmi aggályokat, ha az űrből készített felvételek pontosságát már nem méterekben, hanem centiméterekben határozzák meg. Az ECF is hosszú évek óta sürgeti a műholdakra vonatkozó szabályozás megfelelő átalakítását, amelyeknél ebben a vonatkozásban már a drónokat érintő törvények és helyi rendeletek is szigorúbbak. Az Albedo Space egyébként 2025-ben pályára állítaná a legelső műholdat összességében 25 darabosra tervezett flottájából.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak