Egyik fejlesztő cégétől, a SyTechtől vittek el 7,5 terabájt adatot. Kiderült, miben mesterkednek az orosz titkosszolgák.

Hekkertámadás érte az orosz szövetségi titkosszolgálat, az FSB (Federal Security Service) egyik cégét, a SyTechet. A cég a titkosszolgálat kiberkémkedésért felelős 71330-as egységének, az elektronikus hírközlési felügyeleti központnak dolgozott 2009. óta számos projekten.

A magát 0v1ru$-nak nevező csoport állítólag július 13-án jutott be a cég szervereibe a Windows Active Directoryn keresztül, és onnan számos titkos projekt adatait tudta letölteni. A csapatnak állítólag mintegy 7,5 terabájt adatot sikerült leszívni. Az Engadget szerint a legjelentősebb projekt, amiről sikerült adatokat szerezniük a hekkereknek, egy olyan fejlesztés, amelynek célja a Tor hálózat használóinak azonosítása volt. Ezt a titkos projektet 2012-ben indította a cég. 2014-től viszont valószínűleg már élesben is próbálkoztak, svéd kutatók ugyanis abban az évben azonosítottak olyan orosz Tor node-okat, amelyeken keresztül megpróbálták visszafejteni a hálózaton kommunikálók azonosítóit, valamint a titkos kommunikáció tartalmát.

Emellett voltak olyan projektek is, melyekben nyilvános közösségi oldalak – például a Facebook, a MySpace vagy a LinkedIn – felhasználóiról gyűjtöttek adatokat elemzéshez. Emellett orosz lapinformációk szerint feladatuk volt, többek között az is, hogy a titkos kommunikációra alkalmas peer-to-peer és hibrid hálózatok (pl. Jabber, OpenFT, ED2K) működését feltárják.

Az 0v1ru$ nem is akarta elrejteni a támadást, a SyTech honlapján pedig elhelyeztek egy vicces mémet, egy ún. Yoba-arcot (lásd a nyitóképen). A támadás után a cég le is állította a honlapját. A 0v1ru$ a megszerzett információkat átadta egy másik hekkercsoportnak, a DigitalRevolutionnak, és onna került ki a sajtóhoz. Az orosz lapok szerint eddig ez a legnagyobb támadás, amely az orosz titkosszolgálathoz kötődő szervezeteket érte.

Több titkos projektet is érintett

A Security Affairs az orosz nyelvű BBC Russia alapján közli a támadás által érintett projektek listáját is. A BBC hat projektről tud, melynek adatai részben vagy egészében a hekkerek birtokába kerültek.

Nautilus: a főbb közösségi platformok (Facebook, LinkedIn stb.) felhasználóinak nyomon követése.

Nautilus-S: ez a Tor hálózatok felhasználóinak beazonosítását célzó projekt, amit 2014-ben fedeztek fel a svédországi Karlstad Egyetem kutatói. Akkor azonban azt még nem tudták azonosítani, hogy milyen szervezet/csoport tett erre kísérletet, csupán annyit állapítottak meg, hogy valószínűleg orosz entitásról van szó.

Reward: célja a titkos peer-to-peer hálózatokba történő behatolást.

Mentor: az orosz vállalatok emailes kommunikációjának megfigyelésére indították.

Hope/Nadezhda: a projektnek az volt a feladata, hogy elemezze az orosz internet és a globális web kapcsolatát. Ez a projekt valószínűleg összefügg a világhátótól függetleníthető orosz internet megteremtésére tett kormányzati erőfeszítésekkel.

Tax-3: egy olyan eszközt fejlesztettek, amelynek segítségével manuálisan el lehet távolítani az orosz szövetségi adóhivatal rendszeréből az állami védelem alatt álló személyek adózási adatait. Emellett a fontos politikai és állami szereplőknek az adózási információit egy zárt intranetre terelte.

A hekkercsoport valószínűleg oroszokból áll: eddig 25 olyan rosszindulatú szervert azonosítottak, amelynek köze lehetett a támadáshoz, és közülük 18 oroszországi volt.

A titkosszolgálati projektekről a BBC orosz nyelvű oldalán lehet további részleteket olvasni.

Biztonság

Sztrájkba kezdenek a videójátékok szinkronszínészei az MI miatt

A hollywoodi színészek és a játékkészítő stúdiók képviselői közel álltak a megállapodáshoz, ám a generatív algoritmusok jelentette problémákat egyelőre nem sikerült megnyugtatóan rendezni.
 
Általános jelenség a hazai nagyvállalatok körében, hogy a szükségesnél jelentősen többet költenek nyilvánosfelhő-szolgáltatásokra. Utánajártunk, mi a pontos helyzet, és mit lehet tenni a költségek optimalizálásáért.

a melléklet támogatója a 4iG Nyrt.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.