Meghalt Doug Engelbart. Legismertebb találmánya a számítógépes egér, ám tevékenysége messze túlmutat ezen a viszonylag egyszerű eszközön.
Nyolcvannyolc éves korában otthonában érte a halál Doug Engelbartot, aki a grafikus kezelőfelületetek elterjedését messze megelőzve, 1968-ban mutatta be minden számítógépes egér ősét egy ma már legendás Franciscó-i prezentáción, amelyen az első videokonferenciát is tartotta.

Engelbart 1925-ben az Oregon állambeli Portlandben. Elektromérnöknek tanult, de a főiskolát csak a második világháború után tudta befejezni. A háború alatt a haditengerészethez szolgált radartechnikusként szolgált a Fülöp-szigeteken. Az ötvenes években a Berkeley egyetemen folytatta a tanulmányait, és ott szerzett PhD fokozatot is.



Tervraj-részlet a szabadalmi kérelemből

Nem az egérrel indult A Stanford Research Institute-nál (SRI) helyezkedett el, ahol többe között Hewitt D. Crane munkatársa volt. (Crane dolgozott ki például egy szemmozgást követő rendszert vagy a tollat mint számítógépes beviteli eszközt). Engelbart és Crane egy sor, a számítástechnikai területen úttörőnek számító ötlettel álltak elő. Kutatásuk fontos területe volt a miniatürizálás, valamint a számítógépes rendszerek és az ember közötti kommunikáció fejlesztése.

Az egér szabadalmi kérelmét 1967-ben adta be X-Y Position Indicator for a Display System címmel, és 1970-ben jegyzeték be (http://www.google.com/patents/US3541541 ). Az első egér fa házból és fém görgőkkel készült.

Engelbart később beszállt az ARPANET fejlesztésébe, részt vett a hypertext kidogozásában is. Elképzelésiben központi helyet kapott az interoperabilitás és az ún. hiperdikumentum rendszerek. Összes bejegyzett szabadalma közül kétségtelenül az egér lett a legismertebb, ám ebből nem keresett egy fillért sem. Mire ugyanis az egérrel vezérelhető grafikus kezelőfelületek elterjedtek, a szabadalmi védelem lejárt. Maga Engelbart egyszer úgy nyilatkozott, hogy akkoriban az SRI-nél egyáltalán nem ismerték fel a találmány jelentőségét.



Engelbart híres 1968-as videokonferenciája
(az izgalom 1:31-től fokozódik...)

Voltaképpen az informatikus közvélemény is csak a 80-as évek végén kezdte felismerni Engelbart kutatásainak jelentőségét. Munkásságát 1997-ben az 500 ezer dolláros jutalommal járó Lemelson-MIT díjjal ismerték el, de megkapta a számítógépes és kognitít tudományokért járó Benjamin Franklin-érmet is. 2000-ben Clinton elnök a Nemzeti Technológiai Érmet adományozta Engelbartnak.

Meghalt Stanford R. Ovshinsky, a legjobb energiacsomagoló
5 innováció az egér és a billentyűzet leváltására

CIO Hungary 2025: hogyan válhat veszélyessé egy félrenevelt MI?

Beszámolónk harmadik része a 16. CIO Hungary konferencia második napjáról, ahol a stresszes témák mellett a stresszcsökkentésről is sokat megtudhattunk.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.