Elképesztő számokat produkált az a tudományos projekt, amelyben a birminghami Aston Egyetem, a japán Nemzeti Információs és Kommunikációs Technológiai Intézet (NICT) és az Egyesült Államokban található Nokia Bell Labs munkatársai közösen vettek részt.
A brit intézmény oldalán közzétett beszámoló szerint a nemzetközi együttműködésnek köszönhetően a csapat másodpercenként 301 terabites, azaz 301 millió megabites adattovábbítási sebességet ért el egyetlen, szabványos optikai szál segítségével. Összehasonlításképpen: a hazai átlagos internetsebességet tavaly 63 megabit/másodpercre mérték, amihez képest a mostani eredmény közel 5 milliószor gyorsabb.
Többsávos haladás
A szakemberek mindezt olyan hullámhossz-sávok bevetésével tudták megvalósítani, amelyeket a normál optikai üvegszálas rendszerekben nem használnak az internetes adatok továbbításakor. A bővítést a üvegszálon továbbított fényre ható erősítőknek és úgynevezett optikai erősítéskiegyenlítőknek a kifejlesztésével tudták elérni. Így a jelenleg használt C- és L-sávok mellet a csapat az E- és az S-sávot is képes volt munkára fogni.
A kutatásban vezető szerepet betöltő Wladek Forysiak professzor elmondta, hogy a gerinchálózatok átviteli kapacitásának növelésével végső soron a végfelhasználók is jól járnak, mert a most bizonyított technológia hozzájárul a gyorsabb, megbízhatóbb, és nem utolsó sorban olcsóbb adatátviteli rendszerek megteremtéséhez.
Az már csak mintegy hab a tortán, hogy ha a már meglévő optikai kábeleken sok nagyságrenddel több információt lehet továbbítani, az a növekvő igények ellenére is elegendő kapacitással rendelkezhet. Mindez pedig feleslegessé teszi a hálózatbővítéseket, kábelfektetéseket, amelyek nem csupán költségesek, de a környezetet is terhelik.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak