Az átlagos internetkapcsolatnál nagyjából 4,5 milliószor gyorsabb adatátvitelre képes technológia kifejlesztését több kutatócsapat együttes munkája tette lehetővé.

Elképesztő számokat produkált az a tudományos projekt, amelyben a birminghami Aston Egyetem, a japán Nemzeti Információs és Kommunikációs Technológiai Intézet (NICT) és az Egyesült Államokban található Nokia Bell Labs munkatársai közösen vettek részt.

A brit intézmény oldalán közzétett beszámoló szerint a nemzetközi együttműködésnek köszönhetően a csapat másodpercenként 301 terabites, azaz 301 millió megabites adattovábbítási sebességet ért el egyetlen, szabványos optikai szál segítségével. Összehasonlításképpen: a hazai átlagos internetsebességet tavaly 63 megabit/másodpercre mérték, amihez képest a mostani eredmény közel 5 milliószor gyorsabb.

Többsávos haladás

A szakemberek mindezt olyan hullámhossz-sávok bevetésével tudták megvalósítani, amelyeket a normál optikai üvegszálas rendszerekben nem használnak az internetes adatok továbbításakor. A bővítést a üvegszálon továbbított fényre ható erősítőknek és úgynevezett optikai erősítéskiegyenlítőknek a kifejlesztésével tudták elérni. Így a jelenleg használt C- és L-sávok mellet a csapat az E- és az S-sávot is képes volt munkára fogni.

A kutatásban vezető szerepet betöltő Wladek Forysiak professzor elmondta, hogy a gerinchálózatok átviteli kapacitásának növelésével végső soron a végfelhasználók is jól járnak, mert a most bizonyított technológia hozzájárul a gyorsabb, megbízhatóbb, és nem utolsó sorban olcsóbb adatátviteli rendszerek megteremtéséhez.

Az már csak mintegy hab a tortán, hogy ha a már meglévő optikai kábeleken sok nagyságrenddel több információt lehet továbbítani, az a növekvő igények ellenére is elegendő kapacitással rendelkezhet. Mindez pedig feleslegessé teszi a hálózatbővítéseket, kábelfektetéseket, amelyek nem csupán költségesek, de a környezetet is terhelik.

Közösség & HR

Sztrájkba kezdenek a videójátékok szinkronszínészei az MI miatt

A hollywoodi színészek és a játékkészítő stúdiók képviselői közel álltak a megállapodáshoz, ám a generatív algoritmusok jelentette problémákat egyelőre nem sikerült megnyugtatóan rendezni.
 
Általános jelenség a hazai nagyvállalatok körében, hogy a szükségesnél jelentősen többet költenek nyilvánosfelhő-szolgáltatásokra. Utánajártunk, mi a pontos helyzet, és mit lehet tenni a költségek optimalizálásáért.

a melléklet támogatója a 4iG Nyrt.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.