Az őszi CIO Budapest konferencián első kézből tudtuk meg, hogy mibe öli a CERN az eurómilliárdokat, és mi köze van Magyarországnak a Nagy Hadronütköztetőhöz.

Az idén is telt házzal indult a Bitport őszi CIO szakmai fóruma, a CIO Budapest konferencia, melyre több mint száz informatikai felsővezető jelezte részvételi szándékát. Az eseményt hagyományainknak megfelelően Braun Péter, a Vezető Informatikusok Szövetségének elnöke nyitotta meg, aki köszöntőjében a szenzor orientált technológiák rohamos terjedésére hívta fel kollégái figyelmét.

A mai informatikai rendszerek egyre több eleme gyűjt jeleket és avatkozik is be a folyamatokba, ami gyors és kényelmes, de egyúttal veszélyes megoldásokat eredményez. Braun Péter szerint az új technikai trend megfelelő alkalmazásának még nem alakult ki a kultúrája, és a VISZ vezetője arra is figyelmeztette a hallgatóságot, hogy a feladatok többszöri felsorolása nem mentesít a megoldás felelőssége alól.

15 milliárd eurós projektet a CIO-k is ritkán látnak

Az idén Lévai Péter, a Wigner Fizikai Kutatóközpont főigazgatója tisztelt meg azzal, hogy elfogadta felkérésünket a CIO Budapest konferencia keynote előadására. A kutatóprofesszor, aki egyéb nemzetközi tisztségei mellett a CERN Council és az European Strategy Forum on Research Infrastructures tagja, előadásában a CERN tevékenységét, illetve a Wigner Fizikai Kutatóközponton belül működő Wigner Adatközpontot mutatta be.

Lévai Péter megnyugtatta a konferencia vendégeit a mainstream sajtóban folyamatosan napirenden tartott, mindent elpusztító fekete lyukkal kapcsolatban is: ennek előállítására egy darabig még biztosan nem lesznek képesek a kutatók, bár a főigazgató mindenkit biztosított róla, hogy keményen dolgoznak rajta.

Az IT és az elméleti kutatások kapcsolatáról szólva kiderült, hogy a szinte felfoghatatlan nagyságrendű anyagi és infrastrukturális háttérrel dolgozó CERN informatikai elemzéseinek több mint fele Budapesten zajlik. A napjainkban tapasztalható adatrobbanás a fizikai alapkutatások területén is komoly informatikai kihívássá teszi az adatok kezelését, ami a vállalati informatikához hasonlóan ott is igényt támaszt az új tudományág, a big data szakértő képzés fontosságára.

A CIO Budapest az idén is a gyakorlatra fókuszált

A konferencia első blokkja az IT menedzsment témakörére épült. Patay Gábor ITIL Expert, a GPIT ügyvezető igazgatója egy ITIL-alapú szolgátatásmenedzsment-rendszer bevezetésének tanulságait osztotta meg a szakmai közönséggel, kiemelve azokat a fontos szempontokat, amelyek az ITIL-tankönyvekből egész biztosan nem hámozhatók ki.

A Lenovo részéről Farkas Miklós senior technical architect az x86-os rendszerek tervezésére és építésére jellemző gyakorlati szempontokról beszélt, amelyek figyelembe vételével gyorsan megtérülhet egy adatközponti beruházás. A panel záró előadását Pavel Bucek, a Dell Cloud Client Computing regionális kereskedelmi vezetője tartotta, aki megbízható és optimálisan menedzselhető virtuális desktop megoldásokat prezentált.

A konferencia cikkünk megjelenése után is folytatódik, a nap további előadásairól a CIO Budapest záró programját követően számolunk be.

Kétnapos tavaszi rendezvényünk, a CIO Hungary idei eseményeit itt foglaltuk össze, további információ az események dedikált honlapján olvashatók.

Piaci hírek

Linus Torvalds eligazította a generatív mesterséges intelligenciát

Már nagyon hiányzott a megfelelő iránymutatás a linuxos közösségnek.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.