Bár az OpenAi vezérigazgatója, Sam Altman nemrég azt fejtegette, hogy a szoftverfejlesztői munka a mesterséges intelligenciának köszönhetően teljesen máshogy fog működni 2025 végére, mint ahogy az év elején ismertük, a társaság néhány nappal ezelőtt közölt kutatása minimum árnyalja ezt az előrejelzést. Az SWE-Lancer nevű új benchmarkról közölt anyagból ugyanis kiderül, hogy egyelőre a legfejlettebb MI-rendszerek (o1, GPT-4o, Claude 3.5 Sonnet) sem voltak képesek megfelelően megoldani a kódolási feladatok többségét az internethez való csatlakozás (vagyis az ott fellelhető kész válaszok felporszívózása) nélkül. Bár a szerzők ragaszkodnak az MI hatalmas potenciáljához, a technológia munkaerőpiaci és mérnöki szakmai hatásairól szólva maguk is valós kockázatokat látnak.
A kutatók az Upwork platformon több mint 1400 darab, összesen egymillió dolláros kifizetéssel járó szoftvermérnöki feladat alapján értékelték, hogy az LLM-ek mennyire teljesítettek jól a hibajavításban és a funkciók implementációjában, valamint azokban a felügyeleti tevékenységekben, amelyek során magasabb szintű döntéseket hozniuk. Mindezek során az MI-modellek változatos munkát végeztek az 50 dolláros foltozgatástól egészen az olyan vezetői feladatokig, ahol saját maguknak kellett választaniuk a műszaki megvalósítási javaslatok közül is.
Segédeszköznek kiváló, de annál nem is több
Az eredményeket háromszorosan ellenőrizték tapasztalt szoftvermérnökök által felügyelt end-to-end teszteken, illetve a felsőbb szintű döntések esetében az eredeti mérnöki vezetők tevékenysége alapján. Mint kiderült, a most vizsgált úgynevezett határmodellek csak a felszínes szoftverproblémák javításában jeleskedtek, de a komolyabb projektek hibáit, illetve a hibák kiváltó okát már nem voltak képesek feltárni. Bár a nagy nyelvi modellek (LLM-ek) gyakran dolgoztak sokkal gyorsabban egy emberi szoftvermérnöknél, azt már nem látták át, hogy milyen széles körben elterjedt hibákról van szó, és azok kontextusát sem tudták értelmezni.
Ez a dokumentum szerint sokszor vezetett "helytelen vagy nem kellően átfogó megoldásokhoz", és ugyan a Claude 3.5 Sonnet kereste a legtöbb virtuális pénzt az Upwork megbízásain, egyik LLM sem bizonyult elég megbízhatónak ahhoz, hogy valós kódolási feladatokat bízzanak rá. A mesterséges intelligencia sebessége önmagában tehát nem feltétlenül jelent értéket a programozásban, pláne a képzett mérnökök munkájának kiváltásában. Így belátható időn belül a humán munkaerő helyettesítése sem tűnik jó ötletnek az MI-vel, még akkor sem, ha a cégvezetők már nem bírnak magukkal a kilátásba helyezett megtakarítások miatt.
Dynatrace: a modern obszervabilitás pole pozíciójában
Akár a Formula-1-es boxutcában, akár az üzleti életben dolgozunk, egy apró hiba könnyen vészhelyzetet idézhet elő. Szerencsére erre van megoldás, ugyanis a Dynatrace és a hasonló obszervabilitási platformok éppen azért jöttek létre, hogy megelőzzék ezeket a kritikus szituációkat.
EGY NAPBA SŰRÍTÜNK MINDENT, AMIT A PROJEKTMENEDZSMENTRŐL TUDNI KELL!
Ütős esettanulmányok AI-ról, agilitásról, hibrid működésről, elosztott csapatokról, kulturális gapek kezeléséről. Exkluzív információk képzésekről, munkaerőpiacról, kereseti és karrierlehetőségekről.
2025.03.18. Symbol Budapest
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak