A novemberben forgalomba kerülő Spatial Reality Display 5000 dolláros árából is kiderül, hogy nem otthoni felhasználók játékszerének szánták.

A Sony az idén januárban megtartott CES-en már bepromózta Spatial Reality Display (SRD) elnevezésű rendszerét, amely mindenféle segédeszköz nélkül ígér háromdimenziós grafikus látványt. A hologramos megjelenítésre képes kijelző jövő hónaptól pedig már kereskedelmi forgalomba is kerül.

Csak forgatjuk a fejünk

Az SRD bőven nem a világ első, speciális szemüveg nélkül használható kijelzője, ám a japán cég megoldása több szempontból is újdonságnak tekinthető az egyelőre nem túl népes mezőnyben. A hagyományos számítógépes monitorra hasonlító, 45 fokban megdöntött 15,6 hüvelykes képernyő mikro-optikai lencsebevonattal és egy szemkövető kamerával rendelkezik. Maga a kijelző 4K felbontású, ám ezen két 2K-s "iker" osztozik, mivel a térlátás megteremtéséhez mindkét szem számára külön képet kell sugározni. A pixelek tetején lévő mikrolencséknek és a három irányú, precíz szemkövetésnek köszönhetően a gyártó éles, valósághű 3D-s képeket ígér. 

 

 

A kijelző egyik hátránya, hogy kizárólag egy felhasználó számára tudja megjeleníteni a képet, ám számára a digitális 3D-s objektumok valósághűen, a képernyő előtt lebegve jelennek meg, miközben a fej mozgatásával a perspektíva zökkenőmentesen módosul, lekövetve például a tárgyon megjelenő fényárnyék-hatásokat. Mindehhez persze nem elég egy középkategóriás laptop. A Sony tájékoztatása szerint minimum egy 3,6 GHz-es Intel Core i7-9700K és egy Nvidia GeForce RTX 2070 Superhez mérhető grafikus kártya kell az élmény előcsalogatásához.

Mivel a rendszer önmagában 5000 dollárba kerül, így a szükséges háttér biztosítása sem valószínű, hogy gondot okoz majd annak a szűk célcsoportnak, akiknek szánja a gyártó az SRD-t. A Sony elsősorban a filmkészítésben, az autógyártásban és más, komoly pénzeket mozgató kreatív szegmensekben látja hasznosíthatónak új termékét. Ezt alátámasztandó a korai ügyfelek között említhetjük a következő Ghostbusters film alkotóit, illetve a Volkswagent is. 

Régi sztori

A szemüveg nélkül élvezhető hologramos megjelenítésre már sokkal korábban történtek próbálkozások. Az egyik ráadásul rögtön az otthoni felhasználókat célozta. A Nintendo 2011-ben piacra dobott 3DS kézikonzolja sok gyermekbetegségtől szenvedett, ráadásul nagyon rosszatt tett a kezdeti eladásoknak, hogy sokan erős fejfájást kaptak a használatától. A problémák ellenére a gyártó azóta már átlépte a 75 milliós eladott darabszámot is.

De a professzionális kategóriában is említhető az SRD-hez hasonló megoldás. A Looking Glass már néhány éve a piacon van. Utóbbi előnye az SRD-vel szemben, hogy egyszerre többen is láthatják a 3D-s képet, ugyanakkor lényegesen szűkebb betekintési szöget biztosít. A Looking Glass 15,6 hüvelykes változatai árban nagyjából a Sony által belőtt szinten vannak, hiszen az alap kiszerelés 3000, míg a Pro verzió 6000 dollárba kerül.

Konzumer tech

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.