Lezárult az a másfél évig tartó vizsgálat, amelyben a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a Digi és az Invitel 2018-ban bejelentett fúzióját vizsgálta. A vizsgálat mintegy fél évvel az egyesülés jóváhagyása után indult, és a Digire 90 millió forint büntetést is kiszabott a Versenyhivatal.
Mint a GVH közleménye írja, korábbi döntését a DIGI és az Invitel egyesüléséről 2018 végén félrevezető információszolgáltatás miatt vonta vissza, és ismételte meg a eljárást. A döntés feltétele ugyanis az volt, hogy a Digi ne kerülhessen kizárólagos pozícióba egy területen sem. Az egyesülő cégek azonban erről nem tájékoztatták megfelelően a Versenyhivatalt: 23 olyan települést jelentettek be, ahol ennek veszélye fennáll. "Piaci jelzések" alapján azonban kiderült: 89 ilyen település van az országban.
A GVH a megismételt eljárásban szigorított feltételeken. Mint a döntésről kiadott közlemény fogalmaz, a beavatkozások tartalma és hatásuk földrajzi kiterjedése bővebb, mint a korábbi visszavont döntésé.
A Digi, az Invitel és az i-TV lefedettségét vizsgálták
A GVH két területen értékelte kiemelten az esetleges káros versenyhatásokat. Egyrészt ott, ahol a Digi és az Invitel hálózatai átfedésben vannak, másrészt azokon az Invitel hálózattal lefedett településeken, ahol a Digivel azonos vállalkozáscsoportba tartozó i-TV Digitális Távközlési Zrt. nyújt televízió-szolgáltatást más piaci szereplőtől bérelt hálózaton.
Összesen 34 olyan település van az országban, ahol a Digi és az Invitel saját vezetékes távközlési hálózatai átfedésben vannak. Ezek közül a Versenyhivatal szerint 15 olyan van, ahol az egyesülés jelentősen csökkentené a versenyt. A Diginek ezeken a településeken értékesítenie kell az Invitel hálózatokat (az infrastruktúráját és az értékesítés időpontjában meglévő előfizetői szerződéseket is) a TM IT Services Kft. részére. A leválasztás végrehajtásáig a Digi köteles fenntartani a hálózatok gazdasági működőképességét és versenyképességét, valamint tartózkodni az előfizetők átcsábításától. A hatóság ellenőrző biztost jelölt ki a kötelezettségek felügyeletére. A DIGI tíz éven belül nem veheti vissza a hálózatokat.
Az i-TV és az Invitel hálózat összesen 67 településen mutat olyan átfedést, ami a fúzió után a verseny jelentős csökkenését okozná. Ezeken a településeken a Digi Csoportnak legkésőbb 2023 végéig ki kell lépnie a vezetékes távközlési hálózatokra vonatkozó bérleti szerződésekből (a hálózatüzemeltetők előbb is megtehetik). A rendelkezésre álló bő két és fél év a GVH szerint elegendő kell legyen a hálózatüzemeltetőknek arra, hogy más partnert találjanak az i-TV helyett, vagy hálózatukat más módon hasznosítsák.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak