A történelmi tettet újratöltés nélkül, valamivel kevesebb mint 4 óra 20 perc alatt tudta le a négylábú gépezet.

Egy dél-koreai kutatóegyetem munkatársainak köszönhetően nemrégiben megvolt az első olyan hivatalos maratonfutás, amelyet egy négylábú robot is teljesített. A The Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) közleménye szerint a Raibo2 névre keresztelt szerkezetnek 4 óra, 19 perc és 52 másodpercre volt szüksége a 42,195 kilométer megtételéhez. (Ezzel a dobogóra nem volt veszélyes, mivel a győztes alig több mint 2 és fél óra alatt tudta le a maratoni távot.)

A teljesítményért járó érmével a fentebbi képen büszkén fotózkodó robot felépítésében nagyban hasonlít a Boston Dynamics műhelyében már több éve készülő, és sokféle területen bevetett Spot modellekhez. Mozgásának finomításához a mérnökök megerősítéses tanulásra épülő algoritmusokat használtak, ami a jelek szerint jól jött a mostani próbatételnél is.

A beszámoló szerint a pályát sűrűn tarkító szintkülönbségek az emberi futókon kívül Raibót sem kímélték. Az egyedi szimulációs környezetben pallérozódó robotkutya azonban elsajátította, hogy kell például lejtőn vagy jeges úton közlekedni, sőt a homokos tengerpart bejárása sem jelent neki különösebb gondot.

A fejlesztési munka az egyetemi kutatók által alapított Raion Robotics céggel kötött együttműködés keretében zajlik, miközben Raibo képességeinek finomításához szakértői útmutatás mellett dolgozó diákok is hozzájárulnak.

Hagyen-völgyön zakatol a robotkutya

Ami a közeljövő terveit illeti, a csapat szeretné a második generációs robotkutya hosszú távú állhatatosságát autonóm navigációs funkciókkal párosítani. Az egyik projekten dolgozó PhD-hallgató azt is elárulta, hogy szeretnék egy olyan konstrukcióval előállni, amely "a világ legjobb gyaloglási teljesítményét képes elérni hegyvidéki és katasztrófa sújtotta környezetben".

(Fotó: KAIST)

Mobilitás

Nem tudsz technológiát importálni? Menj a forráshoz, és még többet nyersz

Ezt tették azok a kínai cégek is, melyek az USA egyre szigorúbb exportkorlátozásai miatt nem férnek hozzá új technológiákhoz.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.