A mesterséges intelligencia egyre több tevékenységet támogat a döntéshozataltól a művészeti alkotásig, legújabban pedig a svájci EPFL műszaki egyetem és a TU Delft kutatói egy robot tervezésébe is bevonták az OpenAI ChatGPT (GPT-3) intelligens chatbotját. A közös munka eredményeként egy olyan robotkart építettek, amelynek feladata a paradicsom szüretelése, és a kísérletről szóló tanulmányában a csapat arról értekezik, hogy a nagy nyelvi modellek (LLM) mind elvi, mind technikai szinten képesek lehetnek irányítani a tervezési folyamatot.
A vonatkozó közlemény szerint a modell szöveges alapú kódgenerálása jelentős betekintést és intuíciót biztosított a fizikai tervezéshez is, és nagy potenciált mutatott az emberi kreativitás ösztönzésében. Az ötletelés fázisában olyan kérdéseket tettek fel a ChatGPT-nek, mint hogy melyek lennének a legnagyobb jövőbeli kihívások az emberiség számára, hogy ennek alapján vázolják fel a robot célját, tervezési paramétereit és specifikációit. A választásuk végül a globális élelmiszerellátásra esett, és felmerült a paradicsomszedő robot létrehozása.
Adtak egy pofont a paradicsomnak
Ezután azt próbálták kiszedni a ChatGPT-ből, hogy milyen tulajdonságokkal kell rendelkeznie egy ilyen gépnek, amire a program a tudományos publikációkból, műszaki kézikönyvekből és a médiából származó, globálisan összegyűjtött információ alapján szintetizálta a válaszokat. A folyamat során a kutatók egyre konkrétabb kérdéseket tettek fel a ChatGPT-nek, ami a végén már a pontos műszaki megoldásokra is javaslatokat tett a felhasznált anyagok, az aktuátor vagy az eszköz vezérlését végző számítógépes kódok megtervezése során.
A beszámolók a tanulmány vezető szerzőjét idézik, aki úgy látja, hogy a hasonló programokat eddig a műszaki megvalósítás támogatására használták, most azonban kiderült, hogy egy MI-rendszer a magasabb szintű kognitív feladatok automatizálására is alkalmas. Nem lehet azonban figyelmen kívül hagyni a generatív mesterséges intelligenciával kapcsolatos alapvető kérdéseket, mint az elfogultság, a plágium vagy a hallucinációk, így a kutatók szerint is jelentős etikai, mérnöki vagy tárgyi hibákhoz vezethet, ha a döntések mérnökök ismereti körén kívül születnek.
A kép forrása: actu.epfl.ch
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak