A DARPA mintájára kibervédelmi innovációs ügynökséget állít fel a német kormány. A cél, hogy Németország fejlett kibervédelmi technológiával rendelkezzen.

Önálló kibervédelmi innovációs központot állít fel Németország, jelentette be tegnap Horst Seehofer belügyminiszter és Ursula von der Leyen védelmi miniszter tegnap. A német szövetségi kormány terve szerint az ügynökség mintegy száz kutatót foglalkoztat majd, és az elkövetkező öt évben 200 millió euró körüli összeget fordíthat kibervédelmi célú kutatásokra és fejlesztésekre, hogy megszűnjön a kibervédelem terén az ország technológiai függősége.

Az ügynökség feladata lesz mind az állami intézmények és szervezetek, mind az állampolgárok kibervédelmének megerősítése. Seehofer a bejelentéskor arról beszélt, hogy Németországnak ezen a téren a globális vezető hatalmak egyikévé kell válnia, fel kell nőnie az Egyesült Államokhoz és Kínához. El kell ismerni, hogy ezen a téren Németország lemaradt a versenyben – mondta.

Az ügynökség, melyről egyelőre kevés konkrétumot lehet tudni – például még arról sem született döntés, hogy hol fog működni – támaszkodna az egyébként erős német alapkutatásokra, mondta a védelmi miniszter. Úgy tűnik, a németek annak ellenére elégedetlenek a kibervédelmi képességeikkel, hogy tavaly felállították a Budeswehr kibervédelmi parancsnokságát, a KdoCIR-t (Kommando Cyber- und Informationsraum – Kiber- és Információs Tér Parancsnokság).

A modell a DARPA

Mindkét miniszter azt hangsúlyozta, hogy a támogatásokban az eddigieknél sokkal nagyobb kockázatokat kell vállalni a sikerhez. Ennek érdekében a kutatások finanszírozásában igyekeznek majd lebontani a bürokratikus akadályokat, hogy könnyebb legyen finanszírozni a nagy innovációs potenciállal rendelkező kulcstechnológiákat. Ez természetesen azt is magával hozza, hogy lesz sok olyan projekt, amely nem vezet eredményre, de ezt a kockázatot a német kormány szerint vállalni kell.

A német ügynökség modellje az amerikai DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency – Fejlett Védelmi Kutatási Projektek Ügynöksége), az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának kutatásokért felelős részlege lesz. Az amerikai ügynökség különleges státuszt élvez: közvetlenül a minisztérium felső vezetésének van alárendelve, és független az összes többi katonai K+F intézménytől. Abban is különleges, hogy nem alapkutatásokkal foglalkoznak, hanem K+F tevékenységben rövid távúnak számító 2-4 éves projektekkel foglalkoznak, hogy le tudják követni a biztonsági kihívások változásait. Vannak azonban hosszabb távú kutatásai is: olyan, a világunkat teljesen átalakító technológiák születtek a laborjaiban, mint az internet, a GPS navigáció vagy a beszédfelismerés.

Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a T-Systems Magyarország támogatásával készült. Részletek »


A DARPA közel 250-300 fős szervezet, azaz a tervezett német intézetnél közel háromszor nagyobb létszámmal működik, a költségvetése viszont nagyságrenddel haladja meg a németekét: évi több milliárd dollárt emészt fel a tevékenysége. Abban is más lesz a német ügynökség státusza, hogy közösen felügyeli a belügyminisztérium és a védelmi minisztérium.

Kvantumszámítógéppel is foglalkoznak majd

Von der Leyennek a kutatási területekkel kapcsolatban is vannak már elképzelései. Kiemelt területként jelölte meg többek között a kvantumszámítógépekkel kapcsolatos kutatásokat. A kvantumszámítógéptől sokan azt várják ugyanis, hogy megteremti a feltörhetetlen titkosítás lehetőségét – és azzal párhuzamosan természetesen felszámolja a jelenlegi titkosítási módszereket.

Azt már Seehofer mondta el az ügynökség felállításáról tartott sajtótájékoztatón, hogy meg kívánja teremteni a jogi és politikai kereteit annak, hogy Németország kiberterének védelme érdekében akár ellentámadást is indítson a kibertérben. Erre ugyanis jelenleg nincs lehetősége.

Biztonság

A Samsung szembemegy a világtrenddel: vezetőknek jön a hatnapos munkahét

Annyira gyenge eredményeket produkált tavaly a dél-koreai vállalat, hogy a vezetőknek át kellett állniuk vészhelyzeti működésre.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.